x

Barszcz ukraiński, "horilka" i kiszone arbuzy. Co nam oferuje kuchnia ukraińska?

Kategoria: Karta - dania    11.04.2023

W Polsce pojawia się coraz więcej restauracji, w których można skosztować ukraińskich potraw. Co nas może zaskoczyć w menu przygotowywanym przez przybyszy z Ukrainy?

Barszcz ukraiński jest przede wszystkim słodszy niż polska potrawa o tej samej nazwie. Fot. Shutterstock.com
Barszcz ukraiński jest przede wszystkim słodszy niż polska potrawa o tej samej nazwie. Fot. Shutterstock.com
Dania, które najbardziej kojarzą się z kuchnią ukraińską to oczywiście barszcz ukraiński oraz pierogi ruskie, często teraz nazywane ukraińskimi. Czym różnią się one od tych przygotowywanych przez Polaków?

– Barszcz ukraiński jest przede wszystkim słodszy niż polska potrawa o tej samej nazwie – mówi dr Ihor Lylo, historyk, kulturoznawca i specjalista od food studies z Uniwersytetu im. Iwana Franko we Lwowie. – Podczas gdy Polacy wybierają bardziej kwaśne smaki, Ukraińcy wolą te słodkie. Co więcej, barszcz ukraiński po ugotowaniu powinien spędzić 2-3 dni w lodówce. Właśnie wtedy jest najlepszy – wyjaśnia. Choć na terenie Ukrainy istnieje przynajmniej kilkanaście odmian barszczu, to jest to potrawa, która jednoczy cały kraj.

Drugim daniem – symbolem są pierogi ruskie (ukraińskie), których nazwa pochodzi od Rusi Czerwonej, historycznej krainy w południowo-zachodniej Ukrainie oraz w południowo-wschodniej Polsce. Czy jest to jednak to samo danie, które tak często gości na polskich stołach? Nie do końca. Pierogi gotowane w Ukrainie są najczęściej pozbawione sera, nadziewa się je jedynie ziemniakami.  

Jednym z bardziej egzotycznych przysmaków ukraińskich są kiszone arbuzy, które cieszą się dużą popularnością w regionie Chersonia. Fot. Shutterstock.com
Jednym z bardziej egzotycznych przysmaków ukraińskich są kiszone arbuzy, które cieszą się dużą popularnością w regionie Chersonia. Fot. Shutterstock.com
Kuchnia ukraińska, podobnie jak polska jest bardzo zróżnicowana. W każdym regionie gotuje się nieco inaczej. Niektóre z potraw mogłyby zaskoczyć smakoszy z Polski.
– Jednym z bardziej egzotycznych przysmaków są kiszone arbuzy, które cieszą się dużą popularnością w regionie Chersonia – mówi dr Ihor Lylo. – Można je przyrządzić z jabłkami lub z kapustą. Ważne jest natomiast, by przez pewien czas kisiły się w zalewie w specjalnych beczkach. Proces ten nadaje im niepowtarzalnego smaku. Później mogą być doskonałą przekąską na zimę lub zakąską do wódki – dodaje.

Ukraińcy gotują również potrawy, które przypominają nasze przysmaki regionalne. Jedną z nich jest pieróg jaworowski – danie niewiele różniące się od polskiego pieroga biłgorajskiego. Do jego przygotowania potrzebne są ziemniaki lub kasza gryczana, które zapieka się w cieście. Można go podawać w wersji wegańskiej lub z dodatkami mięsnymi np. ze skwarkami. Najlepiej smakuje jednak z prawdziwą gęstą śmietaną.

Nasi wschodni sąsiedzi posiadają również swoje tradycje wódczane. Tak jak Polacy nie wyobrażają sobie Polskiej Wódki bez zakąski w postaci śledzia, tak Ukraińcy do „horilki”, czyli gorzałki, najczęściej tradycyjnie podają słoninę. Jest ona świetnym dodatkiem do czarnego chleba z wybranym rodzajem papryki oraz czosnkiem. Nie

można też zapominać o wódkach smakowych, wśród których bardzo popularna jest ta z miodem i papryką.
– Z ukraińskimi sąsiadami łączy nas to, że „horilka”, podobnie jak nasza wódka, była częścią wielu zwyczajów i tradycji kulinarnych – podsumowuje Elżbieta Kwiecińska-Prysłopska, Dyrektor Generalna Stowarzyszenia Polska Wódka.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Trend: Śniadaniowa rozpusta

Śniadania od jakiegoś już czasu święcą triumfy, ale tak jak teraz jeszcze nie było. Próba znalezienia w weekendowy poranek wolnego stolika w śniadaniowni graniczy z cudem. Miejsca z porannymi posiłkami charakteryzują dziś dwie rzeczy: po pierwsze, długie kolejki, a po drugie, zaskakujące menu.

Czy wygląd wiosennego talerza ma znaczenie?

W czasie gdy nowalijki grają pierwsze skrzypce, chętnie zamawiamy lżejsze i zdrowsze posiłki, a to często oznacza także apetyczne i cieszące oko talerze restauracyjne. Czy ich wygląd rzeczywiście ma znaczenie? Przyjrzyjmy się, co na ten temat mówią eksperci oraz badania.

Nowa oferta Supreme Green MAX Premium Burgers

16 maja Max Burgers wprowadza do swych restauracji nowe rozszerzone menu Supreme Green, a w nim aż trzy nowe bezmięsne dania - między innymi na bazie strączków i fasoli mung. Sieć oferuje gościom aż 12 nowych, roślinnych propozycji.

Azjatyckie dania w wiosennych wersjach

Azjatycki street food, orientalne fusion, doskonałe sosy i świeże warzywa - inspiracje najodleglejszymi zakątkami świata sprawdzą się także na wiosnę. Jak komponować dania, jak je doprawiać i jakie są dobre podstawy tej kuchni? Podpowiada Mirosław Szajkowski, szef kuchni Unilever Food Solutions.

Kuchnia bieszczadzka

Żeby przybliżyć wam smaki kuchni bieszczadzkiej, potrzebny jest kontekst historyczny, ponieważ wraz z ludami Bojków, Łemków, Pogórzan, Romów, Żydów, Polaków i Ukraińców, których wysiedlono podczas akcji "Wisła" w 1947 r. z terenów dzisiejszych Bieszczadów, zniknęły ich kultura, sztuka i tradycje.

Pierwsze w Polsce burger i pizza z jadalnymi owadami

W lokalach sieci 7 Street - Bar & Grill, Meet & Fit - Slow Food Burgers oraz Frentzza - Pizza & Friends można zjeść burgery oraz pizzę z jadalnymi owadami mącznika młynarka o smaku pomidorów z ziołami. To pierwsza taka oferta sieciowych restauracji w Polsce.

Inne kategorie

Podcasty

Konsument, który żyje w poczuciu zagrożenia: jak z nim prowadzić dialog? [PODCAST]

Jak zmieniają się konsumenci i jak zmieniają się producenci? W jaki sposób obie te grupy odczuwają niepokoje i jak warto na nie reagować - opowiada Małgorzata Cebelińska, dyrektor handlu firmy Mlekpol.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej