x

Czarnomorka - kolejna ukraińska sieć na polskim rynku. W Warszawie ma już dwa lokale

Kategoria: Miejsca    13.04.2023

Czarnomorka to wywodząca się z Kijowa sieć restauracji specjalizujących się w rybach i owocach morza. Marka zadebiutowała w Warszawie, otwierając dwa lokale.

Czarnomorka - wywodząca się z Kijowa sieć restauracji - specjalizuje się w rybach i owocach morza. Fot. Przemysław Ziemichód
Czarnomorka - wywodząca się z Kijowa sieć restauracji - specjalizuje się w rybach i owocach morza. Fot. Przemysław Ziemichód
Warszawskie restauracje sieci Czarnomorka działają przy ul. Hożej oraz przy Nowym Świecie. Otwarto je na przełomie 2022 i 2023 roku.

– Zaczęło się od sklepu rybnego, w którym pracowała założycielka sieci Olga Kopyłowa. Nie tylko sprzedawała w nim ryby, ale także doradzała, jak je przyrządzić. Z czasem klienci zaczęli pytać o to, czemu sama nie smaży ryb, skoro tyle o nich wie. Dostawiła więc stoliki dla klientów i niedługo potem brakowało już miejsca w tym niewielkim sklepiku. Tak powstała pierwsza restauracja Czarnomorka, a wkrótce potem cała sieć – tłumaczy Natalia Lysiuk, managerka Czarnomorki w Warszawie.

Warszawskie restauracje sieci Czarnomorka działają przy ul. Hożej oraz przy Nowym Świecie. Fot. Przemysław Ziemichód
Warszawskie restauracje sieci Czarnomorka działają przy ul. Hożej oraz przy Nowym Świecie. Fot. Przemysław Ziemichód
Ukraińskie akcenty, międzynarodowe menu
Choć Czarnomorka nie jest restauracją skupioną na kuchni ukraińskiej, w jej menu nie zabrakło pewnego sztandarowego dania kuchni naszych wschodnich sąsiadów. Barszcz ukraiński podawany jest w sezonie zimowym, jednak towarzyszy mu smażona na chrupiąco ryba, serwowana obok. Sama zupa zaś gotowana jest na wędzonych śliwkach i gruszkach.

– W Ukrainie ryby są popularne i często jadane, ale nie jesteśmy marką, która pozycjonuje siebie jako lokal wyłącznie z daniami ukraińskimi. Chcemy być otwarci na każdego klienta, nie tylko na Ukraińców – podkreśla Natalia Lysiuk.

W karcie Czarnomorki znajdziemy więc zarówno żurek, jak i risotto, gravlaxa czy burgera z filetem z dorsza.

Ostrygi niemal prosto z morza
Specjalnością lokalu są jednak przede wszystkim przygotowywane na bieżąco, wedle życzenia gości, ryby i owoce morza. Oferta jest zmienna i zależna od sezonu oraz dostępności poszczególnych produktów.

– Mamy ryby zarówno z Morza Czarnego, jak i z Atlantyku. Klient wybiera produkt, na przykład, barwenę czarnomorską, oraz sposób w jaki będzie ona przygotowana. Może być smażona na patelni lub grillowana, zaś owoce morza podajemy z sosem śmietanowym, pomidorowym lub czosnkowym – mówi Aleksandr Lysyk, szef kuchni Czarnomorki.

W menu są więc i dobrze rozpoznawalne ryby, takie jak flądra, sum, turbot, łosoś czy karmazyn, i te mniej znane w Polsce, a popularne u wybrzeży Morza Czarnego: cefal, ostrobok, belona czy ryba babka. Czarnomorka oferuje także kalmary, ośmiorniczki, przegrzebki, mule czy typowo czarnomorskie ślimaki, rapany. Karta zawiera wybór aż dziewięciu wariantów ostryg różniących się między sobą zarówno wielkością, jak i smakiem. Najtańsze z nich zamówimy za 6 zł za sztukę, najdroższe kosztują 24 zł.

Ostrygi trzymane są w specjalnym akwarium wypełnionym słoną wodą, tak by możliwie jak najdłużej zachowały swoją świeżość. W zamierzeniu smakować mają tak, jakby były dopiero co złowione nad wybrzeżem Morza Czarnego.

Czarnomorka oferuje wybór aż dziewięciu wariantów ostryg różniących się między sobą zarówno wielkością, jak i smakiem. Fot. Przemysław Ziemichód
Czarnomorka oferuje wybór aż dziewięciu wariantów ostryg różniących się między sobą zarówno wielkością, jak i smakiem. Fot. Przemysław Ziemichód
Ostrygi śniadaniowe
Dzień w Czarnomorce rozpoczyna się od serwowanych do godziny 12 śniadań. Tu również nie zabrakło ryb oraz owoców morza, a istotnym punktem porannej oferty są ostrygi w promocyjnych cenach zaczynających się od 4 zł z sztukę (Fine de Claire no. 3).

Poza nimi w menu znajdziemy także m.in. szakszukę z małżami, jajka sadzone z owocami morza, czy śniadanie bałtyckie, na które składa się twarożek z zieleniną, pieczone ziemniaczki, sałata oraz śledź matjas. Daniom w karcie towarzyszy krótka lista win oraz wybór alkoholi mocnych.

Nie tylko Warszawa
Obecnie Czarnomorka posiada w Polsce dwa lokale, ale jak mówi managerka sieci, to dopiero początek ekspansji marki.
– Planujemy jeszcze kilka lokali w Warszawie do końca roku. Chcemy otworzyć 20 restauracji na terenie Polski, m.in. w Trójmieście, na pewno we Wrocławiu, pewnie także w Krakowie. Więcej zdradzić na razie nie mogę, bo to jeszcze nie potwierdzone informacje – mówi Natalia Lysiuk.

Poza Polską Czarnomorka ma zagościć także w innych europejskich krajach, m.in. w Słowacji i Bułgarii.

Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

Sady Bistro w Krakowie - kuchnia inspirowana sadem. Za koncept odpowiada Tadeusz Müller

Nowe miejsce na kulinarnej mapie Krakowa. Przy Grzegórzeckiej działa już Sady Bistro. Menu, które stworzył Tadeusz Müller, ma przenosić gości do lanckorońskich sadów.

Nowa kawiarnia So Coffee w Katowicach. To pierwszy lokal sieci poza centrum handlowym

Należąca do Lagardère Travel Retail sieć So Coffee świętuje start nowej kawiarni w Katowicach. To pierwszy franczyzowy lokal pod tym szyldem, który działa przy ulicy, a nie w centrum handlowym. Prowadzi go rodzina państwa Buckich - jest to już trzecie So Coffee w ich biznesowym portfolio.

Hummus Amamamusi zamyka się po 11 latach. Lokal i marka są na sprzedaż

Restauracja Hummus Amamamusi uznawana za jedną z najlepszych w Krakowie zamyka podwoje z końcem maja. Właściciele szukają chętnych do przejęcia biznesu. Przegrali z konsekwencjami pandemii i inflacją.

Pięć nowych konceptów w Elektrowni Powiśle. To m.in. stekownia Prime Cut i naleśnikarnia Petit Breton Crêperie

Oferta gastronomiczna Elektrowni Powiśle wzbogaciła się o koncepty kuchni amerykańskiej, francuskiej i gruzińskiej. Fanów steków ucieszy otwarcie restauracji Prime Cut, a słodyczy - Forestero & Co. W strefie Food Hall pojawiły się także: Smashny Burger, Petit Breton Crêperie oraz Chmeli Suneli.

Nowojorska restauracja Tatiana z nagrodą Resy One To Watch 2023

Tatiana, nowojorska restauracja, której szefem kuchni jest Kwame Onwuachi została nagrodzona tytułem Resy One To Watch 2023 przez The World’s 50 Best Restaurants. Choć działa w Lincoln Center dopiero od listopada zeszłego roku, już uznano ją za wschodzącą gwiazdę globalnej sceny gastronomicznej.

Sphinx wraca do kamienicy na wrocławskim Rynku

Sieć serwująca popularną shoarmę po ponad rocznej przerwie wraca do lokalizacji, w której wcześniej działała przez 20 lat. - Pracujemy nad tym, aby ta restauracja nie była naszym jednym powrotem - zapowiada Mateusz Cacek, wiceprezes Sfinks Polska, spółki do której należą restauracje Sphinx.

Inne kategorie

Podcasty

Konsument, który żyje w poczuciu zagrożenia: jak z nim prowadzić dialog? [PODCAST]

Jak zmieniają się konsumenci i jak zmieniają się producenci? W jaki sposób obie te grupy odczuwają niepokoje i jak warto na nie reagować - opowiada Małgorzata Cebelińska, dyrektor handlu firmy Mlekpol.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej