x

Mex Polska chce mieć 100 Pijalni Wódki i Piwa

Kategoria: Twój biznes - oferta    24.04.2023

- Chłonność rynku na nasze Pijalnie Wódki i Piwa szacujemy na 100 lokalizacji. Jesteśmy na dobrej drodze do realizacji tego celu - mówi Paweł Kowalewski, prezes zarządu Mex Polska.

Pijalnia Wódki i Piwa. Fot. materiały prasowe
Pijalnia Wódki i Piwa. Fot. materiały prasowe
Obecnie Mex prowadzi 44 lokale pod takimi szyldami gastronomicznymi jak Pijalnia Wódki i Piwa, The Mexican, Prosty Temat, Chicas & Gorillas i PanKejk (naleśnikarnie). Dwa z nich są dostępne dla franczyzobiorców – dominujący pod względem liczby lokali koncept Pijalnia Wódki i Piwa oraz najstarszy w firmie – The Mexican.

Zarządzający spółką największy potencjał rozwojowy widzą w tej pierwszej marce, m.in. dzięki mniejszym wymogom lokalowym i inwestycyjnym.

– Poszukujemy partnerów do prowadzenia biznesu pod naszym szyldem w mniejszych ośrodkach miejskich. Większe miasta, m.in. ze względu na większe koszty inwestycyjne, rezerwujemy dla siebie – informuje Paweł Kowalewski, prezes zarządu Mex Polska.

Koncept Pijalnia Wódki i Piwa powstał w 2011 r. i od tego momentu nieustannie ewoluuje, głównie ze względu na zmianę pokoleniową klientów. Lokuje się w segmencie barów bistro.

– Obecnie mamy 32 Pijalnie, z czego 14 działa w formacie franczyzowym. W ubiegłym roku otworzyliśmy cztery nowe we franczyzie i jeden własny – wymienia Paweł Kowalewski. – Ile w tym roku uda nam się uruchomić kolejnych? Tego nie wiem, choć widzę bardzo duże zainteresowanie tym konceptem wśród inwestorów. Obserwuję też spore nienasycenie rynku i sporą łatwość w zdobywaniu lokali pod Pijalnie, więc jestem dobrej myśli co do rozwoju tej sieci – przyznaje.

Notowana na GPW spółka holdingowa zarządzająca pięcioma konceptami gastronomicznymi opublikowała właśnie sprawozdanie finansowe za 2022 r. W raportowanym okresie skonsolidowane przychody netto ze sprzedaży wyniosły 81,8 mln zł. Zysk na działalności operacyjnej (EBIT) osiągnął 9,8 mln zł (wzrost rr o 15%). Zysk netto wyniósł 7,2 mln zł, utrzymując stały poziom względem roku poprzedniego.

Głównym silnikiem napędu skonsolidowanej sprzedaży jest oferta największego konceptu Grupy – wspomnianej Pijalni Wódki i Piwa. Pozytywny wpływ ma również częściowe działanie Grupy w modelu franczyzowym. Głównym celem Mex Polska jest dalsze skalowanie biznesu poprzez równoległy rozwój kilku niezależnych i rentownych konceptów gastronomicznych, zlokalizowanych na terenie całego kraju.

– Biorąc pod uwagę aktualną sytuację ekonomiczną i utrzymującą się inflację, cieszę się, że udało nam się wypracować w 2022 r. satysfakcjonujące wyniki finansowe. Wracamy do stanu sprzed pandemii. Ze względu na restrykcje pandemiczne obowiązujące w 2021 roku dane porównawcze w żaden sposób nie są jednak obiektywne, a jedynym miarodajnym i porównywalnym okresem był IV kwartał, kiedy to zysk netto w 2022 roku wyniósł prawie 1,1 mln zł, a zysk EBIT był na poziomie 1,4 mln zł. Dało to odpowiednio wzrost rr o 87,8 proc. oraz 91,2 proc. – wymienia Dariusz Kowalik, wiceprezes i dyrektor finansowy w Mex Polska.

Biorąc pod uwagę ciągły rozwój Grupy, spółka spodziewa się tendencji wzrostowej w przyszłych okresach rozliczeniowych. Zarząd wskazuje, że już teraz widzi wzrost przychodów ze sprzedaży w I kwartale 2023 r. vs I kwartał 2022 r. Jak podano, spółka po I kwartale br. osiągnęła przychody na poziomie 19,2 mln zł vs 14,3 mln zł w I kwartale 2022 r., co daje wzrost rr o prawie 34%.

 

Autor tekstu: Katarzyna Pierzchała

Zobacz także

Nowa interpretacja kulinarnych klasyków z urządzeniami Rational

Istnieje wiele bezmięsnych przepisów na większość klasycznych dań mięsnych. Zamiast mięsa używane są alternatywy, takie jak tofu lub soja oraz różnorodne przyprawy czy różne tekstury. W końcu smaku doświadczamy nie tylko na języku, ale również za pomocą wszystkich naszych zmysłów.

Grupa Secret Garden: partnerskie relacje z dostawcą kluczem do stabilnej działalności

Jakie wyzwania stoją przed branżą gastronomiczną? Jaką rolę w prowadzeniu biznesu pełni stabilny dostawcy produktów? Opowiada Łukasz Pelowski, dyrektor generalny Secret Garden.

Trendy na rynku płatności. Co oznaczają dla gastronomii?

7 na 10 Polaków preferuje płatność kartą, również w gastronomii. Jak można skorzystać na aktualnych trendach? Rozmawiamy o tym z Joanną Seklecką, prezes zarządu eService.

Energooszczędność - zysk dla Ciebie i środowiska

Oszczędność energii to jedno z największych wyzwań stojących przed gastronomią. Trudno się dziwić, w końcu kuchenne zaplecze należy do najbardziej energochłonnych miejsc pracy. Ale bez obaw: im większe zapotrzebowanie energetyczne, tym większy potencjał oszczędności.

Pijalnie Czekolady E.Wedel: rozwijamy ofertę na wynos

- Wiemy, że zmiana jest głównym motorem napędowym biznesu i ciągle się rozwijamy - mówi Daniel Kucharski, prezes zarządu Pijalnie Czekolady E.Wedel. I opowiada m.in. o innowacjach, takich jak sklep internetowy oraz rozwój zamówień na wynos marki, która ma za sobą 129 lat historii.

PKP Intercity szuka dostawców przewoźnego jedzenia

PKP Intercity opublikowało zapytanie rynkowe dotyczące usługi mobilnej sprzedaży artykułów spożywczych i napojów w wybranych pociągach PKP Intercity, w których nie ma wagonu lub miejsca gastronomicznego. Termin składania ofert upływa 17 kwietnia 2023 r.

Inne kategorie

Podcasty

Kryzys 2.0. Restauratorka Alicja Than o optymalizacji kosztów biznesu gastronomicznego [PODCAST]

W jaki sposób optymalizować koszty prowadzenia biznesu gastronomicznego w obliczu rosnącej inflacji oraz jak przetrwać na rynku, nie tracąc klientów i nie rezygnując z jakości - rozmawiamy o tym z Alicją Than, właścicielką lokali Izumi Sushi, Kago, Kiseki, Omakase, Matcha Bistro & Bar w Warszawie.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej