x

MAKRO docenione przez Stowarzyszenie Forum Odpowiedzialnego Biznesu

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    24.04.2023

Sieć MAKRO Polska piąty rok z rzędu została doceniona przez Stowarzyszenie Forum Odpowiedzialnego Biznesu. W ogłoszonym właśnie raporcie "Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki" zaprezentowano maksymalną liczbę dziesięciu dobrych praktyk firmy.

Sieć MAKRO Polska piąty rok z rzędu została doceniona przez Stowarzyszenie Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Zdjęcie: materiały prasowe
Sieć MAKRO Polska piąty rok z rzędu została doceniona przez Stowarzyszenie Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Zdjęcie: materiały prasowe
Już od wielu lat MAKRO Polska organizuje program odpowiedzialności społecznej Polskie Skarby Kulinarne, którego celem jest zwiększenie świadomości na temat kulinarnej tradycji naszego kraju oraz wsparcie branży HoReCa w odkrywaniu staropolskiej kuchni i promocji regionalnych restauracji. W ramach programu organizowany jest plebiscyt Najlepsza Restauracja oraz liczne wydarzenia branżowe, takie jak między innymi Tydzień Kuchni Polskiej, w promocji których udział biorą przedstawiciele mediów i influencerzy.

Sieć hurtowni została również doceniona za uczciwe praktyki operacyjne, takie jak zrównoważony łańcuch dostaw. Firma podejmuje współpracę wyłącznie z operatorami spełniającymi kryteria środowiskowe, zarówno w przypadku transportu, jak i w doborze odpowiednich instalacji chłodniczych.

MAKRO Polska aktywnie działa na rzecz ochrony środowiska. W 2022 roku 4 hale otrzymały certyfikat BREEAM, który jest potwierdzeniem środowiskowych i energooszczędnych rozwiązań technicznych budynków, jak i zaplanowanych oraz realizowanych operacji. Sieć hurtowni regularnie w ramach „Freon Exit Program” przeprojektowuje systemy chłodnicze w halach. Zmiana freonu na CO2 – czynnik obojętny dla środowiska – przyczyniła się do obniżenia zużycia energii o 30%. Z kolei „Energy Saving Program” polega na wymianie oświetlenia w halach i instalowaniu urządzeń aktywnej kontroli zużycia energii. „Energy Awareness Program” służy zaś edukacji ekologicznej pracowników.

Działania na rzecz środowiska to także troska o dobro zwierząt. Jako pierwsza sieć hurtowni w Polsce, MAKRO całkowicie wycofało ze sprzedaży jaja klatkowe na 3 lata przed datą zawartą w wewnętrznym zobowiązaniu. W ofercie pozostały jedynie jaja z hodowli ekologicznych, z wolnego wybiegu oraz chowu ściółkowego. Firma została również wyróżniona za współpracę z Polskimi Bankami Żywności.

– Wiemy, jak wielkim wyzwaniem jest marnotrawstwo żywności. W ramach przeciwdziałania temu zjawisku współpracujemy z Polskimi Bankami Żywności. W 2022 roku przekazaliśmy 2 890 069,28 kg żywności. Organizujemy również kampanie informacyjne "Nie marnuję, gotuję" oraz "Nie marnuję, pakuję", promując w ten sposób ideę zero waste – mówi Agata Zgódka, menadżer pionu zrównoważonego rozwoju i jakości w MAKRO Polska.  
 
W MAKRO Polska stale rozwijana jest kultura bezpieczeństwa żywności. Firma od 2012 roku ma certyfikowany system bezpieczeństwa żywności ISO 22000, a w 2022 roku uzyskała certyfikat według nowej wersji normy. Sieć hurtowni została także wyróżniona za praktyki z zakresu pracy. Aby wesprzeć realizację strategii odpowiedzialnego biznesu, organizowane są programy rozwojowe dla pracowników. Przykładem może być półtoraroczny MAKRO Sustainable Leadership Program, podczas którego powstają projekty zgodne z ideą zrównoważonego rozwoju.

Działania na rzecz pracowników są również związane z dbaniem o ich dobrostan psychiczny. W tym celu MAKRO Polska podjęło współpracę z platformą Helping Hand, dzięki której cały zespół ma dostęp do doświadczonych psychologów i psychoterapeutów. Prowadzone są także liczne aktywności na rzecz studentów w ramach współpracy ze Szkołą Główną Handlową.  

To już 21. edycja raportu „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki”, uznawanego za największy i najważniejszy w Polsce przegląd działań ESG, CSR i zrównoważonego rozwoju. Swoje propozycje dobrych praktyk (łącznie było ich 1705) zgłosiły aż 272 firmy. Po raz pierwszy raport został wydany jedynie w formie elektronicznej. Można go bezpłatnie pobrać na stronie: https://odpowiedzialnybiznes.pl.

 

Autor tekstu: Artykuł Sponsorowany

Zobacz także

Wielkopolski Kucharz Roku 2023 - Konkurs im. Rafała Jelewskiego

Tegoroczna edycja Konkursu im. Rafała Jelewskiego - Wielkopolski Kucharz Roku odbędzie się 6 czerwca w hotelu Poznański w Luboniu. To cykliczne wydarzenie skierowane do przedstawicieli środowiska gastronomicznego z całej Polski.

The World's 50 Best przyznało nagrody Champions of Change za przełomowe inicjatywy w gastronomii

The World's 50 Best Restaurants, organizacja typująca listę najlepszych restauracji na świecie, przyznała nagrody Champions of Change za działania na rzecz pozytywnych społecznych zmian w gastronomii. Otrzymali je Nora Fitzgerald Belahcen z Marrakeszu oraz Othón Nolasco i Damián Diaz z Los Angeles.

Ogólnopolskie warsztaty "Śniadanie na trawie" ze wsparciem Mlekpolu

Warsztaty z serowarstwa, wędliniarstwa, wędzarnictwa, baristyki oraz przygotowywania sushi - adepci gastronomii z całej Polski spotkali się 19 maja w Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Bydgoszczy, aby zdobywać nowe umiejętności. Placówkę wspiera Mlekpol, przekazując produkty mleczarskie.

Wielka Loteria Selgros "26 lat na +". Atrakcyjne nagrody czekają na klientów

Po raz kolejny Selgros zaprasza swoich klientów do udziału w jubileuszowej loterii. Do wygrania jest 26 tysięcy bonów towarowych oraz nagrody główne - 10 x 10 tysięcy złotych w bonach do zrealizowania w halach marketu.

Czy mięso komórkowe trafi do Polski? Debata Food and Design

Czy Polacy są gotowi na mięso komórkowe i kiedy możemy się go spodziewać na półkach sklepowych? Między innymi te pytania twórcy projektu Food and Design zadali ekspertom podczas minionej debaty.

Deseo z czterema nagrodami na International Chocolate Awards

Już drugi rok z rzędu marka Deseo Patisserie & Chocolaterie została nagrodzona za swoje rzemieślnicze czekolady w konkursie International Chocolate Awards. Warszawska cukiernia wywalczyła w tym roku aż cztery medale: jeden złoty, jeden srebrny i dwa brązowe.

Inne kategorie

Podcasty

Lifestyle czy zwykła konsumpcja: gdzie tu jest miejsce dla żywności [PODCAST]

Czy zakup tego bądź innego napoju czy przekąski jest emanacją stylu życia? I na ile w czasach inflacji jest miejsce na taką manifestację? Dyskutujemy z Szymonem Mordasiewiczem z GfK.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej