- Sieć MAKRO Polska piąty rok z rzędu została doceniona przez Stowarzyszenie Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Zdjęcie: materiały prasowe
Sieć hurtowni została również doceniona za uczciwe praktyki operacyjne, takie jak zrównoważony łańcuch dostaw. Firma podejmuje współpracę wyłącznie z operatorami spełniającymi kryteria środowiskowe, zarówno w przypadku transportu, jak i w doborze odpowiednich instalacji chłodniczych.
MAKRO Polska aktywnie działa na rzecz ochrony środowiska. W 2022 roku 4 hale otrzymały certyfikat BREEAM, który jest potwierdzeniem środowiskowych i energooszczędnych rozwiązań technicznych budynków, jak i zaplanowanych oraz realizowanych operacji. Sieć hurtowni regularnie w ramach „Freon Exit Program” przeprojektowuje systemy chłodnicze w halach. Zmiana freonu na CO2 – czynnik obojętny dla środowiska – przyczyniła się do obniżenia zużycia energii o 30%. Z kolei „Energy Saving Program” polega na wymianie oświetlenia w halach i instalowaniu urządzeń aktywnej kontroli zużycia energii. „Energy Awareness Program” służy zaś edukacji ekologicznej pracowników.
Działania na rzecz środowiska to także troska o dobro zwierząt. Jako pierwsza sieć hurtowni w Polsce, MAKRO całkowicie wycofało ze sprzedaży jaja klatkowe na 3 lata przed datą zawartą w wewnętrznym zobowiązaniu. W ofercie pozostały jedynie jaja z hodowli ekologicznych, z wolnego wybiegu oraz chowu ściółkowego. Firma została również wyróżniona za współpracę z Polskimi Bankami Żywności.
– Wiemy, jak wielkim wyzwaniem jest marnotrawstwo żywności. W ramach przeciwdziałania temu zjawisku współpracujemy z Polskimi Bankami Żywności. W 2022 roku przekazaliśmy 2 890 069,28 kg żywności. Organizujemy również kampanie informacyjne "Nie marnuję, gotuję" oraz "Nie marnuję, pakuję", promując w ten sposób ideę zero waste – mówi Agata Zgódka, menadżer pionu zrównoważonego rozwoju i jakości w MAKRO Polska.
W MAKRO Polska stale rozwijana jest kultura bezpieczeństwa żywności. Firma od 2012 roku ma certyfikowany system bezpieczeństwa żywności ISO 22000, a w 2022 roku uzyskała certyfikat według nowej wersji normy. Sieć hurtowni została także wyróżniona za praktyki z zakresu pracy. Aby wesprzeć realizację strategii odpowiedzialnego biznesu, organizowane są programy rozwojowe dla pracowników. Przykładem może być półtoraroczny MAKRO Sustainable Leadership Program, podczas którego powstają projekty zgodne z ideą zrównoważonego rozwoju.
Działania na rzecz pracowników są również związane z dbaniem o ich dobrostan psychiczny. W tym celu MAKRO Polska podjęło współpracę z platformą Helping Hand, dzięki której cały zespół ma dostęp do doświadczonych psychologów i psychoterapeutów. Prowadzone są także liczne aktywności na rzecz studentów w ramach współpracy ze Szkołą Główną Handlową.
To już 21. edycja raportu „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki”, uznawanego za największy i najważniejszy w Polsce przegląd działań ESG, CSR i zrównoważonego rozwoju. Swoje propozycje dobrych praktyk (łącznie było ich 1705) zgłosiły aż 272 firmy. Po raz pierwszy raport został wydany jedynie w formie elektronicznej. Można go bezpłatnie pobrać na stronie: https://odpowiedzialnybiznes.pl.