x

W Łodzi ruszył pierwszy robot baristyczny w Unii Europejskiej

Kategoria: Twój biznes - wiedza    24.04.2023

Ponad 400 filiżanek kawy może zrobić w ciągu jednej doby urządzenie, które zostało zainstalowane w Porcie Łódź. Jego producent twierdzi, że jak na razie jest to jedyny robot baristyczny w Europie.

Ponad 400 filiżanek kawy może zrobić w ciągu jednej doby urządzenie, które zostało zainstalowane w Porcie Łódź. Jego producent twierdzi, że jak na razie jest to jedyny robot baristyczny w Europie. Fot. materiały prasowe
Ponad 400 filiżanek kawy może zrobić w ciągu jednej doby urządzenie, które zostało zainstalowane w Porcie Łódź. Jego producent twierdzi, że jak na razie jest to jedyny robot baristyczny w Europie. Fot. materiały prasowe
Robot LS Coffee w pełni realizuje cały proces, który standardowo wykonuje barista w kawiarni. Sam bierze pasujący do wybranego napoju kubek, miele kawę i wsypuje do holdera. Następnie gotuje napar  w ciśnieniowym ekspresie oraz np. dodaje mleko i syrop.

– Jest to cały proces parzenia kawy, od początku do końca. W kawiarni jej smak może różnić się w zależności od kwalifikacji baristy. Nasz robot robi zawsze wszystko niezwykle dokładnie, gwarantując za każdym razem pożądane przez nas efekty. Inżynierowie zadbali o każdy detal, a programiści nad jego kodem pracowali niemal dwa lata - mówi Vladislav Lukashevitch, właściciel spółki LS Coffee.

Zapewnia, że dzięki przejrzystemu menu zamówienie kawy jest niezwykle proste i intuicyjne – otrzymanie espresso zajmuje około półtorej minuty. Wszystkie płatności odbywają się bezgotówkowo, a zapewnia je Fiserv Polska, działający pod marką PolCard from Fiserv. Firma zapewnia samoobsługowy terminal, dzierżawę aplikacji płatniczej, odpowiada także za rozliczenia transakcji oraz wsparcie przy integracji i utrzymaniu aplikacji. Dzięki temu rozwiązaniu transakcje można zrealizować w szybki i bezkontaktowy sposób kartą, telefonem bądź zegarkiem.

Porównywalnego urządzenia do robota LS Coffee nie było jeszcze na rynku europejskim. Cała maszyna zajmuje przestrzeń sześcianu o wymiarach 2,5 x 2,5 x 1,8 m, wykonana jest ze stali i szkła oraz wyposażona w światła LED. Robot może pracować bez żadnych przerw i jest w stanie w ciągu jednej doby przygotować ponad 400 filiżanek kawy. Jak przekonują eksperci samoobsługowe automaty płatnicze to liczne korzyści. Przyspieszają one obsługę klienta, rozładowują kolejki, dają możliwość świadczenia usługi 24/7, a co za tym idzie mogą wpłynąć na zwiększenie obrotu w firmie.

 

 

Autor tekstu: Katarzyna Pierzchała

Zobacz także

Marcin Szachowicz: Pięć rozwiązań dobrych dla restauracyjnej kasy

Gdy drożeją warzywa, owoce, nabiał i inne artykuły spożywcze oraz zmniejsza się zawartość portfeli Polaków gastronomia jest w kropce. Podnosić ceny dań? Zmniejszać porcje? Szukać tańszych produktów? Żadne rozwiązanie nie jest dobre. Jak więc sprawić, by goście wciąż chętnie odwiedzali restauracje?

MAX Premium Burgers: wyróżnia nas zielone menu

Od siedmiu lat działa w Polsce sieć restauracji MAX Premium Burgers ze Szwecji, która istnieje od 1968 roku. Dlaczego rozwija się w kraju tak odmiennym od Skandynawii? Czemu stawia na roślinne menu? Opowiada Jerzy Jakubiak, head of development w MAX Premium Burgers.

Zabytki? To przeżytek! 81 proc. podróżuje, by próbować nowej kuchni

Według "Global Travel Trends Report" aż 81 proc. badanych jako najważniejszy cel swojej podróży wskazało kulinaria. Czy to przypadek, że w tym roku Polska została wskazana jako kierunek podróży numer 1, a jednymi z najbardziej viralowych TikToków stają się te z testami polskiego jedzenia?

800 mln zł - tyle zaległości ma branża gastronomiczna!

BIG InfoMonitor podaje, że na drodze do poprawy sytuacji branży gastronomicznej stanęła inflacja: biznes zmaga się z utrzymującymi się wysokimi cenami produktów żywnościowych, energii, paliwa i konkurencją.

Subway uspokaja franczyzobiorców i otwiera się na współpracę z korporacjami

Zarząd sieci restauracji Subway ogłosił gotowość do współpracy z korporacjami, co jest zwrotem o niemal 180 stopni w stosunku do dotychczasowej strategii. Ma to uspokoić dotychczasowych franczyzobiorców zaniepokojonych przyszłością marki.

Robot dostarcza jedzenie z Pyszne.pl. Serwis testuje dostawy na krótkim dystansie

Na ulice Warszawy wyjechał pierwszy w historii marki, półautonomiczny robot dostawczy Pyszne.pl. Operator delivery testuje innowacyjne rozwiązanie, które ma usprawnić proces dowozu zamówień na niewielkich dystansach. Sprawdzamy, jak działa taki robot.

Inne kategorie

Podcasty

Nowe kierunki rozwoju i nowe kategorie roślinnych produktów [PODCAST]

Jak zmienia się rynek roślinnych zamienników produktów odzwierzęcych? Czego możemy się spodziewać na wegańskich talerzach w niedalekiej przyszłości? Rozmawiamy o tym z Katarzyną Sałatą, przedstawicielką kampanii RoślinnieJemy.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej