x

KROSNO Celebration - limitowana kolekcja na stulecie marki

Kategoria: Produkty    28.04.2023

Jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek szkła użytkowego w Polsce i światowa wizytówka polskiego rzemiosła - KROSNO - tym roku świętuje 100-lecie. Jubileuszowy rok inauguruje limitowana kolekcja KROSNO Celebration.

Limitowana kolekcja Celebration powstała z okazji stulecia marki. /Zdjęcie: materiały prasowe
Limitowana kolekcja Celebration powstała z okazji stulecia marki. /Zdjęcie: materiały prasowe
Inspirowana stylistyką lat 20-tych XX wieku kolekcja KROSNO Celebration nawiązuje do dekady, w której huta w Krośnie rozpoczęła swoją działalność. To czasy awangardy w sztuce, kontrastów w aranżacji wnętrz, swobody w stylu życia i przewrotu w modzie, któremu przewodziła słynna „chłopczyca”, Coco Chanel.

Design serii naczyń KROSNO Celebration tworzą klasyczne, surowe kształty szkła formowanego ręcznie przez artystów-hutników, które kontrastują z widocznym w kolekcji sentymentem do nurtu art déco. Wyraża go obecny na każdym wyrobie optyk w postaci zdecydowanych, pionowych załamań szkła, które w bajeczny sposób rozpraszają padające na nie światło. Zabieg ten tworzy dookoła naczyń magiczną poświatę i rzuca połyskujące plamki na otaczające przedmioty.

Jubileuszowa celebracja
Na jubileuszową serię składają się: dzbanek, karafka/wazon, salaterka oraz 4 warianty kieliszków i 2 warianty szklanek o różnych zastosowaniach. Autorką kolekcji jest Anna Grabowska – Szczur, która od 36 lat projektuje dla marki KROSNO unikatowe przedmioty, wyróżniające się estetyczną konsekwencją oraz idealnym balansem walorów artystycznych i użytkowych. Serię Celebration wyróżniają dodatkowo nawiązujące do estetyki 20-lecia międzywojennego okolicznościowe opakowania, stworzone przez Krystynę Patsak.

Z okazji 100-lecia marka KROSNO przygotowała klimatyczną sesję zdjęciową promującą kolekcję Celebration. Zdjęcia przedstawiają modelkę w minimalistycznej stylizacji łączącej styl epoki z nowoczesnością. Autorem sesji jest Krystian Szczęsny.

100 lat tradycji
KROSNO to jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek szkła użytkowego w Polsce i na świecie. Na bazie 100 lat tradycji, w hucie na Podkarpaciu powstają wyroby szklane o różnorodnym przeznaczeniu: do alkoholi, napojów, do serwowania potraw, a także szkło dekoracyjne i prezentowe.

Dzieła projektantów do życia powołują mistrzowie w swoim fachu: artyści-hutnicy, szlifierze i zdobnicy. W każdym roku mury zakładu opuszcza ponad 80 milionów sztuk naczyń, w tym unikalne wyroby szklane wytwarzane ręcznie.

Historia szklanego zagłębia
W 1923 roku na terenie posiadłości wykupionej od hrabiny Kaczkowskiej ruszyła budowa pierwszej w mieście Krosno huty szkła, a niespełna rok później z zakładu wyruszyły pierwsze transporty gotowych wyrobów, dając początek szklanemu zagłębiu na południu Polski.

Huta mimo pożaru przetrwała II wojnę światową, by wkrótce po odbudowie zachwycić projektami szkła i kunsztem wykonania naczyń, które trafiły nawet na dwór królowej brytyjskiej Elżbiety II, cesarzowej Japonii czy króla Hiszpanii Juana Carlosa. W latach 70-tych ze szkła KROSNO korzystano już w niemal w każdym polskim domu, a wytwarzane wzory stworzyły historię polskiego wzornictwa.

100 lat! 100 lat!
W jubileuszowym roku 2023 marka KROSNO przygotowała okolicznościowe logo ze znakiem graficznym „100 lat”. Powstały również nowe odsłony opakowań produktów oraz dedykowane, jubileuszowe strony internetowe w wersji polskiej www.100latkrosno.pl i angielskiej www.100yearskrosno.com. Z okazji obchodów 100-lecia marka nawiązała współpracę między innymi z Katarzyną Tusk (Make Life Easier), która przez cały rok będzie prezentować różne kolekcje KROSNO. 

 

Autor tekstu: *** Promocja ***

Inne kategorie

Podcasty

Lifestyle czy zwykła konsumpcja: gdzie tu jest miejsce dla żywności [PODCAST]

Czy zakup tego bądź innego napoju czy przekąski jest emanacją stylu życia? I na ile w czasach inflacji jest miejsce na taką manifestację? Dyskutujemy z Szymonem Mordasiewiczem z GfK.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej