x

Pokazywane w serwisie treści mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz. U. 2012 poz. 1356).
Oświadczam, że mam ukończone 18 lat i chcę zobaczyć pełną wersję artykułu.
Tak, pokaż artykuł Nie wyrażam zgody

Sposób na sukces: piekarnie z dodatkowymi funkcjami - kawiarni, śniadaniowni i wine baru

Kategoria: Twój biznes - wiedza    09.05.2023

Słowo "chleb" przywołuje szeroki wachlarz pozytywnych skojarzeń, a zapach świeżego pieczywa jest jednym z najskuteczniejszych narzędzi marketingowych. W ostatnich latach modne stały się lokale łączące funkcje piekarni i kawiarni, bistro czy wine baru. Jaki jest ich przepis na sukces?

W ostatnich latach modne stały się lokale łączące funkcje piekarni i kawiarni. Fot. Shutterstock
W ostatnich latach modne stały się lokale łączące funkcje piekarni i kawiarni. Fot. Shutterstock
Polacy kochają chleb. Kojarzy się on z domem i bezpiecznym miejscem, a przywoływanie na myśl kromki ciepłego jeszcze pieczywa aktywuje pracę ślinianek. Coraz częściej świadomi tego, co kryje się za przemysłową produkcją chleba, chętniej sięgamy po wypieki rzemieślnicze i te na zakwasie. Chcemy znać producentów i nawiązać z nimi „relację”. Stawiamy na jakość, a nie na ilość. Poszukujemy nowinek i nie godzimy się na kompromisy w kwestii smaku.

Z powyższych powodów od dłuższego czasu obserwujemy w Polsce wysyp piekarni rzemieślniczych, szczególnie w dużych miastach, właściwie we wszystkich ich dzielnicach. Jednocześnie przyjmuje się, że przyrost nowych lokali netto oscyluje wokół 10. Co to oznacza? Że właściwie tyle samo nowych punktów się otwiera, ile zamyka starych. Do niedawna istniało formalne rozróżnienie pomiędzy piekarnią a zakładem cukierniczym, aktualnie ten podział się zaciera. W większości mikropiekarni możemy kupić nie tylko wytrawne pieczywo, ale także słodkie wypieki.

Ponadto coraz więcej piekarni łączy różne funkcje, by dotrzeć do jak największej grupy odbiorców. Wyraźny jest także trend otwierania bistr, które samodzielnie produkują chleb. Zauważalna jest zmiana profilu klientów takich lokali – nie tylko chcą zaspokoić głód, poszukują także doświadczenia. Wiele nowoczesnych miejsc stwarza zatem takie warunki, by ich goście mogli usiąść, coś zjeść i wypić, miło spędzając czas w przytulnej atmosferze.

Kawiarnia
Najbardziej oczywistym i prawdopodobnie najpopularniejszym pomysłem łączenia różnych funkcji są piekarnie, w których można napić się kawy. Od kilku lat taka możliwość staje się coraz powszechniejsza. W wielu piekarniach pojawiają się ekspres przelewowy albo kolbowy oraz ziarna z lokalnych palarni, które niejednokrotnie trafiają także do oferty sprzedażowej na miejscu.

W warszawskiej piekarni Bread Morning można kupić nie tylko rozmaite wypieki na zakwasie, w tym fantazyjne chleby z cheddarem i jalapeno albo z ziemniakami, ale także wypieki deserowe, takie jak drożdżówki, a przy okazji kawę przelewową na wynos. Krok dalej poszli właściciele piekarni Będzie Dobrze. Ustawili kilka stolików, przy których można wypić kawę z ekspresu, oczekując na najpopularniejszy shokupan (chleb japoński). Z kolei w Prostej Piekarni można zjeść pączki, cynamonki i różnorodne brioche. W Rano dostępne są przetwory, kilka rodzajów kawy, a przy ładnej pogodzie goście zasiadają na schodku przed lokalem lub w mikroogródku przy przygotowanych dla nich stolikach.

Właściciele wszystkich tych miejsc podkreślają, że ważna jest dla nich relacja z klientami, którzy przychodzą nie tylko po doskonały chleb, ale oczekują też nowości. Lubią przy tym porozmawiać, wypić kawę i po prostu podelektować się zapachem codziennych wypieków.

W wielu miejscach, w ktorych wypiekane są chleby i bułki, można zjeść też śniadanie. Fot. Shutterstock
W wielu miejscach, w ktorych wypiekane są chleby i bułki, można zjeść też śniadanie. Fot. Shutterstock
Śniadaniownia
W wielu miejscach, w których wypiekane są chleby i bułki, można zjeść też śniadanie. Właściwie trudno wyobrazić sobie bardziej oczywiste rozwiązanie niż to, w którym mając do dyspozycji świeże, różnorodne pieczywo, jednocześnie podaje się pierwszy posiłek dnia.

Kluczem do sukcesu śniadaniowni są oczywiście: dobry pomysł, który nie powinien kopiować rozwiązań z innych miejsc, świetne pieczywo oraz doskonałej jakości dodatki do kanapek. Nie można też zapomnieć o lokalizacji, gdyż to, co dobre dla piekarni, niekoniecznie będzie odpowiednie dla śniadaniowni, która przyciąga zdecydowanie innych klientów, często chcących nie tylko zjeść śniadanie, lecz także popracować.

We wrocławskim Poko Bakery połączono pasję do wypieków, świetnych produktów i uwielbienie do ludzi. Stworzono miejsce, w którym można kupić chleb, zjeść dobre śniadanie w postaci np. bajgla czy kanapek na ciabattach lub croissantach i wypić kawę oraz herbatę. Menu jest ciągle rozwijane.

W Piekarni Gdańsk zjemy i kanapki, i pełnoprawne złożone śniadania. W karcie znajdują się różnorodne zestawy śniadaniowe, sałatki, coś na słodko, a także ciepłe i zimne napoje oraz koktajle. Tutaj zmiksowano piekarnię już nie tylko z miejscem na śniadania, ale także na lunch czy popołudniową przekąskę.

Piekarniowiniarnia - w takim koncepcie nacisk kładziony jest na pieczywo oraz na ciekawe, często naturalne wina. Fot. Shutterstock
Piekarniowiniarnia - w takim koncepcie nacisk kładziony jest na pieczywo oraz na ciekawe, często naturalne wina. Fot. Shutterstock
Chleb i wino
Nieco mniej oczywistą hybrydą, przynajmniej teoretycznie, jest piekarniowiniarnia. W takim koncepcie nacisk kładziony jest na pieczywo oraz na ciekawe, często naturalne wina. Lokal wypiekający chleb od rana po południu zamienia się w wine bar, jako przekąski podając w nim świeżo wypieczone kromki i paluchy chlebowe z oliwą oraz masłem.

Oczywiście to nie wszystko – często oferuje także niewielkie (lub większe) dania i kanapki. Ponieważ siłą tego typu konceptów jest prostota, to niezmiernie istotna jest jakość produktów i ich dopasowanie. Białostocka Sztuka Chleba i Wina wypieka pieczywo, drożdżówki, a także marcinka, czyli wielowarstwowe ciasto przekładane kremem. Lokal oferuje przy tym aż kilkaset etykiet wina. Właściciele zainspirowani podobnymi miejscami na świecie, w których do pieczywa podaje się wino, postanowili również postawić na takie połączenie. Poza sprzedażą wina piekarnia oferuje pasty i różne inne produkty, a swój chleb dostarcza do zaprzyjaźnionych kawiarni.

Wrocławska Pochlebna to właściwie bistro, w którym chleb odgrywa znaczącą rolę. Można kupić tu bochenek na wynos, ale także zjeść śniadanie, wypić koktajl albo usiąść przy kieliszku jednego z wyselekcjonowanych polskich win. Podstawowym założeniem właścicieli było stworzenie miejsca z niezobowiązującą atmosferą, w którym można miło spędzić czas z przyjaciółmi, zrelaksować się, dobrze zjeść i wypić. Dlatego w karcie pojawiły się tzw. talerzyki, czyli tapasy, którymi można się dzielić.

Zaangażowanie i relacje
W konceptach gastronomicznych łączących piekarnię z innymi funkcjami silnym trendem jest podkreślanie roli oferowanego gościom doświadczenia. Konsumenci chętnie bowiem wracają do miejsc, w których kupując pieczywo, mogą przy okazji napić się kawy lub zjeść śniadanie.

Nawiązanie relacji z gośćmi oraz obsługa, która zapamiętuje ich zwyczaje i ulubione smaki, stają się nieodłącznymi elementami dobrze prosperującego biznesu. Kształtowanie i pielęgnowanie takiej relacji, stworzenie konsumentom możliwości poznania historii pieczywa czy podglądania procesu produkcyjnego to sprawy, o które zdecydowanie warto zadbać, a następnie stale komunikować o nich w social mediach.

JACEK WINIEWICZ,
CORPORATE CHEF W CONVOTHERM
Kluczowym wyposażeniem każdego lokalu gastronomicznego jest piec konwekcyjno-parowy. To urządzenie wielofunkcyjne do produkcji dań mięsnych, wege i pieczywa. Przed zakupem warto skonsultować z doświadczonym sprzedawcą wybór modelu pieca, jego wielkość i przede wszystkim funkcję. Doradca zawsze może liczyć na wsparcie producenta. Dobrze jest określić wielkość produkcji, liczbę gości i przeanalizować to pod kątem wydajności pieca. W lokalu będącym piekarnią lub cukiernią sprawdzi się urządzenie z dodatkowymi funkcjami, prostą i nieskomplikowaną obsługą.

Piec wysokiej klasy Convotherm będzie miał powtarzalne rezultaty, jest energooszczędny i ekologiczny. Niskie zużycie wody i środków czyszczących – to podstawowe czynniki. Warto zwrócić uwagę także na możliwość stworzenia indywidualnych profili gotowania i pieczenia.

MONIKA JUSIŃSKA-ZBIEGNIEWSKA,
DYREKTOR MARKETINGU W OSM PIĄTNICA
W lokalach łączących kilka funkcji warto zadbać o dopasowanie oferty do potrzeb konsumentów o różnych preferencjach żywieniowych. W asortymencie Piątnicy mamy najwyższej jakości produkty, dostosowane również do branży HoReCa. Idealnym dodatkiem do świeżo zaparzonej kawy będzie Mleko z Piątnicy, które występuje w wielu wariantach: 2%, 3,2%, bio, a także w wersji bez laktozy oraz jako specjalistyczne Mleko do kawy.

Alternatywą dla produktów mlecznych jest Napój Roślinny Owsiany Piątnica Roślinna. Świetnie sprawdza się jako dodatek do kawy, ale również z powodzeniem można stosować go do przygotowania owocowych koktajli, chrupiących gofrów lub naleśników.

Do świeżego pieczywa, bajgli czy krakersów polecamy natomiast Serki Twój Smak z Piątnicy w różnych wariantach smakowych. Z wybranymi dodatkami pozwolą one stworzyć fantazyjne kanapki oraz przekąski. Doskonale sprawdzą się również do przygotowania wszelkiego rodzaju past czy dipów.

Warto także zadbać, by w ofercie pojawiły się propozycje na bazie Jogurtów naturalnych z Piątnicy. Z dodatkiem musli, granoli czy owoców stanowią one pyszne, zdrowe śniadanie lub lekki posiłek.

IWONA NOWAK,
PURCHASING AND MARKETING MANAGER, METRO-PLAST
Kompleksowo zaopatrujemy firmy w opakowania do różnego rodzaju produktów, także cukierniczych, piekarniczych czy kanapek, oraz w maszyny pakujące i akcesoria do pakowania. Podczas serwowania na wynos wypieków ważne jest, aby były one zabezpieczone przed uszkodzeniem, zachowały świeżość i zapach podczas transportu. Dlatego należy korzystać z wysokiej jakości, bezpiecznych dla żywności materiałów opakowaniowych, hermetycznych, które nie wchodzą w reakcję z pakowanymi wyrobami i nie nadają im żadnych niepożądanych smaków i aromatów.

Nasi klienci mogą zdecydować, które opakowania z naszej oferty będą dla nich najlepsze – z surowców roślinnych czy z tych w 100% do recyklingu. Opakowania te można zgrzać folią lub zamknąć wieczkiem. Ten pierwszy wariant jest szczególnie polecany na wynos, ponieważ solidny i szczelny zgrzew sprawia, że transport produktów jest wygodny i pewny.

Jeżeli np. pakujemy kanapki, zadbajmy o to, aby nie tylko zapewnić im świeżość, ale także zadbać o ich właściwy wygląd. Nasze opakowania do zgrzewu świetnie sprawdzą się w tej roli, dodatkowo ściśle przylegają do kanapek, zapobiegając ich przesuwaniu się i zgniataniu. Higieniczne, szybkie zamknięcie, funkcjonalność i kompleksowa oferta sprawiają, że tak wiele firm prowadzących sprzedaż na wynos decyduje się na korzystanie z naszych rozwiązań.

Autor tekstu: Laura Osęka
O AUTORZE
Laura Osęka
Gotująca amatorsko psycholożka i psychodietetyczka, potrafiąca przemierzyć setki kilometrów dla konkretnego dania bądź deseru. Ceni w kuchni prostotę i wysoką jakość produktów. Autorka książki o prostym, lokalnym comfort food – „Miska szczęścia”.

Zobacz także

Ukraińska sieć Lviv Croissants otworzyła szósty lokal i ujawnia dalsze plany

Znamy miasta, w których Lviv Croissants podpisał już umowy na uruchomienie kolejnych lokali pod swoim szyldem. Sieć obrała ostry kurs na Polskę - 1 czerwca otworzyła szósty bar w naszym kraju.

Popeyes - nowa sieć szykuje się do debiutu w Polsce. Wiemy, gdzie będzie pierwszy lokal

Pierwszy lokal amerykańskiej sieci gastronomicznej Popeyes znanej z dań w stylu luizjańskim już w lipcu przywita pierwszych gości. Zostanie otwarty we Wrocławiu w Pasażu Grunwaldzkim.

Marcin Szachowicz: Pięć rozwiązań dobrych dla restauracyjnej kasy

Gdy drożeją warzywa, owoce, nabiał i inne artykuły spożywcze oraz zmniejsza się zawartość portfeli Polaków gastronomia jest w kropce. Podnosić ceny dań? Zmniejszać porcje? Szukać tańszych produktów? Żadne rozwiązanie nie jest dobre. Jak więc sprawić, by goście wciąż chętnie odwiedzali restauracje?

MAX Premium Burgers: wyróżnia nas zielone menu

Od siedmiu lat działa w Polsce sieć restauracji MAX Premium Burgers ze Szwecji, która istnieje od 1968 roku. Dlaczego rozwija się w kraju tak odmiennym od Skandynawii? Czemu stawia na roślinne menu? Opowiada Jerzy Jakubiak, head of development w MAX Premium Burgers.

Zabytki? To przeżytek! 81 proc. podróżuje, by próbować nowej kuchni

Według "Global Travel Trends Report" aż 81 proc. badanych jako najważniejszy cel swojej podróży wskazało kulinaria. Czy to przypadek, że w tym roku Polska została wskazana jako kierunek podróży numer 1, a jednymi z najbardziej viralowych TikToków stają się te z testami polskiego jedzenia?

800 mln zł - tyle zaległości ma branża gastronomiczna!

BIG InfoMonitor podaje, że na drodze do poprawy sytuacji branży gastronomicznej stanęła inflacja: biznes zmaga się z utrzymującymi się wysokimi cenami produktów żywnościowych, energii, paliwa i konkurencją.

Inne kategorie

Podcasty

Lifestyle czy zwykła konsumpcja: gdzie tu jest miejsce dla żywności [PODCAST]

Czy zakup tego bądź innego napoju czy przekąski jest emanacją stylu życia? I na ile w czasach inflacji jest miejsce na taką manifestację? Dyskutujemy z Szymonem Mordasiewiczem z GfK.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej