x

It’s Bean: fasola jaś w roli głównej [WYWIAD]

Kategoria: Lifestyle - styl odżywiania    09.05.2023

Paulina Barros i Katarzyna Siczek założycielki It's Bean produkują alternatywy nabiału na bazie polskiej fasoli. Jak mówią, chciały ją trochę odczarować, gdyż wielu osobom fasola nadal kojarzy się głównie z ciężkostrawną ... po bretońsku.

Paulina Barros i Katarzyna Siczek, właścicielki marki It's Bean. Fot. materiały prasowe
Paulina Barros i Katarzyna Siczek, właścicielki marki It's Bean. Fot. materiały prasowe

JOANNA HAMDAN, HANDELEXTRA.PL: Skąd pomysł na taki właśnie biznes?

PAULINA BARROS i KATARZYNA SICZEK, założycielki It's Bean: Zawsze mówimy, że pomysł na produkcję alternatyw nabiału wziął się z potrzeby. A była nią chęć znalezienia takiego roślinnego zamiennika jogurtu, który miałby odpowiednią wartość odżywczą, był wolny od alergenów i nie miał obcego posmaku. Obie jesteśmy dietetyczkami i z racji tego przy próbie wykluczenia tradycyjnych jogurtów z diety pojawił się problem z tym, co możemy same jeść i polecać innym – wybór był wtedy niewielki. Postanowiłyśmy więc, że spróbujemy znaleźć rozwiązanie. I tak zaczęłyśmy eksperymentować z fasolą.

Jak pozyskały panie fundusze, aby wystartować ze start-upem?
Pierwsze sprzęty i surowce do produkcji zakupiłyśmy za własne środki i początkowo w planach miałyśmy wolniejszy rozwój firmy przy  wykorzystaniu własnych oszczędności. Jednak udział w programie akceleracyjnym i duże zainteresowanie ze strony inwestorów uświadomiło nam, że warto rozważyć ich udział na pokładzie. Ostatecznie zdecydowałyśmy się na wsparcie od aniołów biznesu, co przyśpieszyło nasz start.

Produkty firmy powstają z polskiej fasoli odmiany jaś. Dlaczego właśnie ta roślina strączkowa?
Szukając odpowiedniego surowca, z którego chciałybyśmy produkować alternatywy jogurtów okazało się, że biała fasola jest idealna - rośnie lokalnie, zawiera duże ilości białka i jest wolna od alergenów. Zależało nam na znalezieniu surowca, którego nie trzeba będzie sprowadzać z daleka i takiego o dobrej wartości odżywczej. Nasiona roślin strączkowych w ostatnich latach wracają do łask i są coraz bardziej doceniane w kuchni. Chciałyśmy odczarować trochę polską fasolę, która wielu osobom nadal kojarzy się z ciężkostrawną fasolką po bretońsku.

Czy w przyszłości It’s Bean zamierza do produkcji swoich wyrobów wykorzystywać także inne, roślinne surowce?
W przyszłości nie wykluczamy takiej możliwości, jednak najpierw chcemy wykorzystać cały potencjał fasoli – w planach mamy wprowadzenie na rynek jeszcze wielu różnych produktów, których będzie bazą. Uważamy, że z fasoli można stworzyć właściwie każdy tradycyjny produkt nabiałowy. W swojej pracy najbardziej lubimy kreować nowe produkty, dlatego jesteśmy bardzo otwarte na ciekawe surowce i technologie.

Czy produkcja roślinnych alternatyw nabiału jest bardziej wymagająca niż tych tradycyjnych z mleka zwierzęcego?
Jeśli chodzi o samą technologię produkcji, zdecydowanie tak - w przypadku tradycyjnego nabiału surowcem jest mleko, a jeśli chodzi o alternatywy - to to "mleko"’ trzeba najpierw odpowiednią technologią produkcji, często bardzo innowacyjną, pozyskać. Produkcja alternatyw nabiału nie jest natomiast wymagająca jeśli chodzi o zasoby, które zużywa - wymaga znacznie mniej wody, terenów i powoduje mniejszą emisję gazów cieplarnianych w porównaniu do tradycyjnego nabiału.

Jak obecnie wygląda portfolio produktowe It’s Bean? Które wyroby cieszą się największą popularnością wśród konsumentów i gdzie są one produkowane?
Sprzedaż zaczęłyśmy od jogurtów w 3 wariantach - naturalnym, jabłkowym oraz malinowym z czekoladą. Ten ostatni od początku jest jednym z naszych największych hitów, jednak od tego czasu portfolio znacznie się rozrosło. Aktualnie mamy 7 smaków samych jogurtów w "standardowej linii", a do tego zupełnie nowe 3 warianty bez dodatku cukru. Bez dodatku cukru mamy też 2 napoje roślinne oraz 4 smaki deserowych puddingów.

Jednak nie zatrzymujemy się wyłącznie na słodkich produktach. Stawiamy też na sezonowość i w okresie wielkanocnym wprowadziliśmy też testowo nowość - roślinny majonez (oczywiście także na bazie fasoli). I wygląda na to, że zostanie z nami na dłużej, bo spotkał się ze świetnym przyjęciem.

Od początku cała produkcja leży po naszej stronie, a zakład produkcyjny mieści się w Piasecznie pod Warszawą. To było świetne miejsce na początek, jednak myśląc o rozwoju firmy, planujemy już zmianę lokalizacji.

Jak widać, są to przede wszystkim roślinne alternatywy nabiału. Czy It’s Bean zamierza w przyszłości produkować także roślinne alternatywy mięsa?
Kreowanie nowych produktów sprawia nam dużą radość i daje mnóstwo satysfakcji, ale obszar naszych największych zainteresowań to niezmiennie przede wszystkim alternatywy nabiału. Jest tu ciągle tak dużo do zrobienia! Większość dostępnych na rynku produktów wciąż zastępuje głównie smak i funkcje technologiczne nabiału, a pomija wartości odżywcze. My chcemy adresować wszystkie te aspekty, a wymaga to czasu i koncentracji.

Obecnie produkty It’s Bean można kupić w sklepie internetowym www.itsbean.co. Czy są one dostępne także w sieciach handlowych? Jeżeli tak, to w jakich, a jeżeli jeszcze nie, to czy firma zamierza poszerzyć dystrybucję właśnie o ten kanał sprzedaży? A może w grę wchodzą na przykład sklepy ze zdrową, ekologiczną żywnością?
Rzeczywiście, pełną ofertę naszych produktów najłatwiej znaleźć w naszym sklepie internetowym, to tam jako pierwsze pojawiają się nasze nowości. Ale nie jest to jedyny sposób dystrybucji. Nasze jogurty i puddingi bardzo szybko trafiły do sieci sklepów Frisco, są też dostępne w sklepach ze zdrową żywnością zarówno online jak i stacjonarnie.

Jeśli chodzi o współpracę z sieciami handlowymi, to z naszych doświadczeń wynika, że z dostawcami takimi jak my, najchętniej pracują na zasadzie "in-outów". Mamy już za sobą kilka takich współprac i bardzo je cenimy. Za każdym razem to świetna okazja, żeby trafić do świadomości większej grupy klientów.

A co z rynkiem HoReCa? Czy on również jest w sferze Waszych zainteresowań?
Zanim założyłyśmy It’s Bean, kilka lat pracowałyśmy w dużym cateringu dietetycznym. Zdobyte tam doświadczenie sprawia, że bardzo dobrze rozumiemy rynek HoReCa i właściwie od samego początku leży on w naszej sferze zainteresowań. Na ten moment w HoReCa współpracujemy głównie właśnie z cateringami dietetycznymi, ale wśród naszych klientów są też cateringi przedszkolne czy stołówki. Nasze alternatywne jogurty są wykorzystywane przede wszystkim jako element menu śniadaniowego - np. do płatków czy naleśników, ale świetnie sprawdzają się też w gotowaniu - zarówno na słodko jak i na wytrwanie.

Intensywnie pracujemy nad rozwojem tego kanału, w tym nad coraz lepszym dopasowaniem portfolio produktów do potrzeb takiego klienta, dlatego liczymy, że wkrótce dostępność naszych produktów w gastronomii będzie coraz szersza.

Jakie It’s Bean ma plany na kolejne lata i jak waszym zdaniem będzie rozwijał się dalej rynek roślinnych alternatyw nabiału?
Roślinne alternatywy nabiału cieszą się coraz większym zainteresowaniem i już od dłuższego czasu nie są "zarezerwowane" wyłącznie dla osób uczulonych na mleko czy wegan. W kategorii nabiału największą popularnością cieszą się napoje roślinne, które coraz częściej traktowane są jako ciekawe urozmaicenie "normalnej diety". Spodziewamy się, że wraz z większą dostępnością i coraz lepszą jakością innych alternatywnych produktów, one także będą się upowszechniać.

A nasze plany w kilku krótkich słowach to przede wszystkim: nowe produkty i rozwój dystrybucji. Naszą mocną stroną jest R&D, więc pomysłów na nowe produkty na pewno nam nie zabraknie. Poważnie myślimy też o eksporcie. Jednak żeby zrealizować te plany musimy najpierw zmienić zakład produkcyjny na większy i nowocześniejszy. To umożliwi nam wprowadzenie do oferty nowych kategorii produktowych i otworzy drzwi do zagranicznej ekspansji. 

Autor tekstu: Joanna Hamdan

Zobacz także

Jajka nie tylko do zjedzenia. Wielkanocne obrządki w Polsce i na świecie

W rozmaitych wierzeniach, filozofiach i tradycjach jajko pojawiało się już od czasów starożytnych. To uniwersalny symbol odradzającego się życia i nadchodzącej wiosny. Jak wykorzystywane jest w tradycjach wielkanocnych różnych krajów?

Violife najlepszą wegańską alternatywą sera na świecie

Violife Grecki Biały został uznany za najlepszą wegańską alternatywę sera na świecie w rankingu platformy Abillion. Na piątym miejscu tego samego zestawienia znalazł się Violife Kremowy.

Piotr Grabowski (foodtech.ac): Rewolucja plant-based jest jeszcze przed nami

O roślinnych trendach na rok 2023 rozmawiamy z Piotrem Grabowskim, współzałożycielem foodtech.ac, pierwszego w Polsce akceleratora start-upów z branży spożywczej.

Czy Polacy przestrzegają Wielkiego Postu? Pytamy Pyszne.pl, Glovo i Uber Eats

Trwa katolicki Wielki Post, a związane z nim żywieniowe nawyki rodaków przekładają się na rodzaj posiłków zamawianych online za pośrednictwem platform delivery. Notują one więcej "postnych" zamówień, mimo spadku liczby osób, które deklarują się jako praktykujący katolicy.

Młodzi wybierają żywność przyszłości i zachęcają do zmian starsze pokolenia

Młodzi Polacy masowo zmieniają nawyki - wybierają żywność, która łączy korzyści dla zdrowia i planety. Do takich samych zmian zachęcają bliskich ze starszych generacji. W tej żywieniowej rewolucji, napędzanej przez pokolenie Z, kluczową rolę pełnią produkty roślinne.

Prezes One Day More: Rynek roślinnych zamienników w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie

Ostatnie lata przyniosły znaczący wzrost zainteresowania dietą roślinną wśród Polaków. Coraz więcej konsumentów sięga także po zamienniki mięsa dostępne w sklepach i restauracjach. O stale powiększającej się palecie wegańskich alternatyw rozmawiamy z prezesem One Day More, Dariuszem Harajem.

Inne kategorie

Podcasty

Kryzys 2.0. Restauratorka Alicja Than o optymalizacji kosztów biznesu gastronomicznego [PODCAST]

W jaki sposób optymalizować koszty prowadzenia biznesu gastronomicznego w obliczu rosnącej inflacji oraz jak przetrwać na rynku, nie tracąc klientów i nie rezygnując z jakości - rozmawiamy o tym z Alicją Than, właścicielką lokali Izumi Sushi, Kago, Kiseki, Omakase, Matcha Bistro & Bar w Warszawie.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej