x

Baskijski szef Andoni Luis Aduriz z nagrodą Icon Award 2023

Kategoria: Ludzie    10.05.2023

Andoni Luis Aduriz zostanie uhonorowany za całokształt swojej działalności podczas gali The World’s 50 Best Restaurants, która odbędzie się w czerwcu w Walencji. Przyznanie nagrody Icon Award 2023 słynnemu baskijskiemu szefowi kuchni zbiega się z jubileuszem 25-lecia jego restauracji Mugaritz.

Baskijski szef kuchni Andoni Luis Aduriz, właściciel restauracji Mugaritz w San Sebastian,  otrzymał nagrodę Icon Award 2023. Fot. Alex Iturralde
Baskijski szef kuchni Andoni Luis Aduriz, właściciel restauracji Mugaritz w San Sebastian, otrzymał nagrodę Icon Award 2023. Fot. Alex Iturralde
Icon Award to wyjątkowe wyróżnienie przyznawane najlepszym szefom, którzy zmienili świat gastronomii. Ich wkład w szerzenie wiedzy na temat jedzenia i wpływ na innych kucharzy jest nie do przecenienia.

- Bycie nazwanym „ikoną” jest jednocześnie przytłaczające I zaskakujące. Nie da się jednak ukryć, że w głębi duszy wiem, co tu jest nagradzane: wysiłek tworzenia nowych ścieżek dla gastronomii. Myślę, że ta nagroda jest dla tych wszystkich, którzy marzą o zmianach. Dla tych, którzy mają wątpliwości i potrzebują przykładu innych ludzi, którzy wybrali niestandardową ścieżkę bez gwarancji, czy to się dobrze skończy. Jestem wdzięczny za to wyróżnienie, nie tylko ze względu na siebie i mój zespół, ale także przez wzgląd na przesłanie, jakie w ten sposób wysyłamy młodszym pokoleniom - mówi Andoni Luis Aduriz.

Szef godny nagrody
Andoni Luis Aduriz uważany jest za jednego z najlepszych szefów kuchni na świecie. Jego nieszablonowe podejście do gotowania od wielu lat spotyka się z międzynarodowym uznaniem. W swojej pracy skupia się na innowacyjnym i interdyscyplinarnym podejściu do gastronomii.

Pierwsze kroki w kuchni stawiał w pizzerii, jeszcze w czasach szkolnych. Prawdziwą rewolucją była jednak dla niego praca w słynnej restauracji ulBulli w 1993 roku, opisuje ją jako doświadczenie zmieniające życie. Własny lokal, Mugaritz, otworzył w 1998 roku. Na liście The World’s 50 Best Restaurants pojawia się on od 2005 roku, aktualnie zajmuje miejsce 21.

Aduriz przez całą swoją 30-letnią karierę działa na rzecz zrównoważonego rolnictwa i niemarnowania jedzenia. Jest zaangażowany zarówno w inicjatywy społeczne, jak i te związane z środowiskiem naturalnym. Nie ustaje w kwestionowaniu kulinarnych przyzwyczajeń i dogmatów, zamiast tego stawiając na eksperymenty oraz ciągłe eksplorowanie produktów i technik. Nie boi się nawet pytać o to, czy dania muszą być smaczne, żeby mieć wartość dla jedzącego.

Danie Adoniego Adruiza o nawie \"From the front the skin I live in". Fot. Jose Luis Lopez de Zubiria
Danie Adoniego Adruiza o nawie \"From the front the skin I live in". Fot. Jose Luis Lopez de Zubiria
Jedyna taka restauracja
Mugaritz, restauracja w San Sebastian, którą prowadzi Andoni Luis Aduriz, w tym roku będzie świętować 25-lecie. Usytuowana na granicy dwóch miast - Errenteríi i Astigarragi - w samej nazwie nawiązuje do swojej lokalizacji: "muga" oznacza po baskijsku granicę, a "haritza" to dąb, który rośnie w tym miejscu od 200 lat.

W restauracji aż kipi od kreatywnej energii. Zwłaszcza, że Aduriz korzysta z wiedzy nie tylko z zakresu gastronomii, ale także nauki, sztuki czy filozofii. Sam opisuje Mugaritz jako laboratorium badawcze: przestrzeń, w której jedzenie staje się sposobem na pokazanie gościom procesów i refleksji załogi.

Szef znany jest z tego, że używa składników w nietypowy sposób, na przykład ziemi jako przyprawy czy sosnowych igieł do infuzowania dania i dodawania mu dymnego posmaku. W menu na rok 2023 znajdziemy takie dania jak m.in. Face to face, czyli jadalną „skórę”, Bunch: chives and butter, które przypomina komunijny opłatek z piklowaną cytryną i masłem, Memories of the future, czyli chleb karmelizowany przez kilka dni podany z fasolową melasą i fermentowanym osadem z porto. Tego typu oryginalne propozycje sąsiadują w menu z bardziej „zwyczajnymi” potrawami: kremową mątwą czy serem Idiazabal.

Danie Adoniego Adruiza o nawie \"From end to end the, langoustine". Fot. Jose Luis Lopez de Zubiria
Danie Adoniego Adruiza o nawie \"From end to end the, langoustine". Fot. Jose Luis Lopez de Zubiria
- W Mugaritz Andoni stale przesuwa granice kreatywności, prezentując menu, które bywa trudne, niepokojące i zaskakujące, ale zawsze jest też innowacyjne. To jeden z najbardziej wpływowych i uwielbianych szefów kuchni XXI wieku. Móc nazywać go laureatem Icon Award jest prawdziwym zaszczytem - mówi William Drew, director of content w The World’s 50 Best Restaurants.

Icon Award - co to za nagroda?
Nagroda Icon Award jest przyznawana przez to samo gremium 1080 ekspertów, którzy tworzą ranking The World’s 50 Best Restaurants. To jedno z kilku dodatkowych wyróżnień - zostaną one przyznane oficjalnie 20 czerwca podczas gali w operze Les Arts w Walencji.

W tym roku program ceremonii wręczenia nagród obejmie także szereg dodatkowych wydarzeń: forum #50BestTalks, 50 Best Siganture Sessions, czyli serię degustacji otwartych dla publiczności oraz Chef’s Feast, czyli pokazy gotowania i prezentacje najlepszych producentów z hiszpańskiego regionu. Do tego szefowie kuchni z całego świata w ramach wydarzeń edukacyjnych podzielą się swoją wiedzą ze studentami lokalnych szkół.

 

Autor tekstu: Dominika Zagrodzka

Zobacz także

Ricard Camarena: ostatecznym celem jest balans

Ricard Camarena to jeden z najciekawszych talentów współczesnej sceny gastronomicznej w Hiszpanii. Znany hiszpański szef kuchni opowiada nam m.in., jak pozyskuje produkty, dlaczego w jego menu jest niewiele mięsa i co dla niego oznacza "zrównoważenie" w biznesie.

Australijczyk Joshua Treacy nowym szefem warszawskiego Nobu

Joshua Treacy - pochodzący z Australii szef kuchni z 15-letnim doświadczeniem - obejmuje pozycję szefa kuchni restauracji Nobu w Warszawie. Tymczasem już na początku czerwca stołeczny hotel Nobu odwiedzi jeden z założycieli tej słynnej lifestylowej marki Nobu Matsuhisa.

Dawid Uszyński odmienia gdańską restaurację Sassy. Nowy szef kuchni stawia na azjatyckie fusion

Współtwórca warszawskich restauracji Japonki oraz Japonka Dawid Uszyński został szefem kuchni gdańskiej Sassy. Lokal przeszedł niedawno metamorfozę, której efektem jest zmiana koncepcji kulinarnej.

Patryk Burnicki szefem kuchni w Karma House Gościeńczyce

Patryk Burnicki, były szef kuchni restauracji U Fukiera rozpoczął pracę w mazowieckim kompleksie Karma House Gościeńczyce. Lokal ma serwować dania kuchni polskiej z azjatyckim twistem, a menu bazować będzie na produktach pochodzących głównie z własnych upraw i hodowli.

Federico J. González nowym CEO w Louvre Hotels Group. Zastąpi Pierre’a Frédérica Roulota

Federico J. González został nowym CEO Louvre Hotels Group. Firma dziękuje dotychczasowemu CEO Pierre’owi-Frédéricowi Roulotowi.

Marcin "TYTUS" GRABSKI: Hip-hop jest dla mnie biletem do świata wina

To nie winylowe płyty, ale butelki z winem są dziś głównym narzędziem pracy MARCINA "TYTUSA" GRABSKIEGO. O tym, jak zmienił swoje życie i z sukcesem prowadzi lokale oparte na winie, opowiada właściciel WINEM POWIŚLE, ŁASKAWOŚCI TYTUSA I ASFALT WINYLE I WINO.

Inne kategorie

Podcasty

Kryzys 2.0 i konsument, który przelicza: jak go zachęcić do marki? [PODCAST]

Czego potrzebuje teraz konsument? Czy zmieniać portfolio? Jak się z nim komunikować? Czy to jest moment na wprowadzanie nowości? Opowiada Jacek Sadowski, prezes Demo Effective Launching.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej