x

Pokazywane w serwisie treści mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz. U. 2012 poz. 1356).
Oświadczam, że mam ukończone 18 lat i chcę zobaczyć pełną wersję artykułu.
Tak, pokaż artykuł Nie wyrażam zgody

Jacek Siedlecki: Zwróćmy się ku naturze!

Kategoria: Wino    16.05.2023

Wiosna niesie ze sobą cieplejsze dni i inspiruje do wyruszenia za miasto. Warto pomyśleć o weekendowym wypadzie do jednej z winnic, których w Polsce pojawia się coraz więcej.

Jacek Siedlecki, autor projektu winoweganskie.pl. Fot. materiały prasowe
Jacek Siedlecki, autor projektu winoweganskie.pl. Fot. materiały prasowe
Mamy ich już ponad 500 – to solidna liczba dająca szeroki wybór miejsc od wybrzeża po południowe krańce kraju. Niezależnie od tego, gdzie mieszkacie, w zasięgu krótkiej odległości można znaleźć kilka lub nawet kilkanaście różnych opcji. Trzeba korzystać.

Enoturystyka i wycieczki w plener to jedno, ale jednocześnie coraz częściej słyszymy o winach ekologicznych, biodynamicznych, organicznych, a nawet wegańskich. Na czym właściwie polega ich produkcja? Jaki jest zamysł winiarza, który świadomie decyduje się na tworzenie trunków zgodnych z rytmem natury i niedewastujących środowiska naturalnego?

Odwzorowanie tradycyjnego winiarskiego biznesu znajdziecie na półkach supermarketowych, na których zalegają niestety najczęściej wina tworzone w rolniczych monokulturach. To dziesiątki czy setki hektarów obsadzonych jedynie winoroślą, traktowanych masowo toksycznym koktajlem pestycydów, herbicydów, fungicydów. Takie monokultury bazują na karykaturalnej wręcz eksploatacji, czyli produkcji ogrodniczej ślepej na prawdziwe potrzeby lokalnego ekosystemu: ptaków, owadów, roślin współistniejących, organizmów glebowych, wód gruntowych. A szerzej patrząc – ślepej na tak potrzebną również nam, ludziom, bioróżnorodność.

Wyjaławiająca, oparta na bezrefleksyjnej intensyfikacji kultura upraw stała się tak powszechna, że o zgrozo, nie zwraca już naszej uwagi. Spowszedniała i, co gorsza, nie budzi większych odruchów sprzeciwu. Wzruszamy ramionami, bo przywykliśmy i oswoiliśmy się z mechanistycznym, bezdusznym rolnictwem. Wygodnictwo konsumenta jest smutnym znakiem współczesności.

Monotonia agrarnego krajobrazu współgrająca z zachłanną produkcją rolną doprowadziły do tego, że również branża winiarska oderwała się od własnych korzeni. Większość powstającego masowo wina nie ma już kontaktu z ludzką dłonią. Przerażające, nieprawdaż? I dlatego potrzebna jest zmiana. Pokrótce opisany powyżej proceder z butelką wina w tle jako produktem finalnym to ślepa uliczka. Jako cywilizacja nie zajedziemy w ten sposób daleko. Trzeba działać zarówno globalnie, jak i lokalnie. Dokonywać świadomych wyborów zakupowych wspierających ludzi mających szerszą wizję. Wybierać produkty winiarzy tworzących z poszanowaniem Matki Natury i jej długofalowych potrzeb.

Najprościej rzecz ujmując, wino naturalne to takie, któremu nic nie dodano i nic mu nie ujęto. Zdrowy owoc ze zdrowego pola daje zdrowy trunek. Nie ma potrzeby dosładzania wyciśniętego soku, koncentrowania go w procesie odwróconej osmozy, wygładzania za pomocą mikroutleniania, koloryzowania skondensowanym sokiem z winogron/owoców, dealkoholizowania, dokwaszania, pasteryzacji, klarowania żelatyną lub karukiem (substancje odzwierzęce), dodawania enzymów, ulepszaczy smaku czy sztucznych tanin. Sporo tego, nieprawdaż?

Wino naturalne oznacza brak powyższych manipulacji. Zamknięty w butelce produkt ma także minimalny poziom zasiarkowania. Część winiarzy ekologicznych wręcz całkowicie odrzuca sztuczne konserwowanie siarką. Jeżeli w naturalnym winie znajdują się siarczyny, to są one po prostu wynikiem naturalnych procesów biochemicznych zachodzących podczas fermentacji z udziałem drożdży. Nie dodaje się ich jednak później sztucznie w formie konserwantów podczas butelkowania.

Wytworzone naturalnymi praktykami mogą być zarówno wina białe, czerwone, pomarańczowe, różowe, jak i musujące. Zacierają się zresztą tradycyjne podziały. Nowe trendy będące w rzeczywistości powrotem do korzeni nie dadzą tego samego wyniku dla każdego wina (nie o to tutaj chodzi), ale wyznaczają pewien kierunek. Ich wspólnym mianownikiem jest dbałość o środowisko naturalne i ograniczenie sztucznej ingerencji zarówno w winnicy, jak i później w winiarni.

Rosnąca podaż i popyt na produkty zrównoważonego rolnictwa są faktem i pozytywnym kierunkiem. Poznawajmy zatem świat wina przez wybór produktów jak najbliższych tradycyjnej, rzemieślniczej metodzie wytwarzania. Bądźmy częścią tej pozytywnej zmiany.

Autor tekstu: Jacek Siedlecki, twórca projektu winoweganskie.pl

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Borsa Vini Italiani 2023 - sukces włoskiego wina

W tegorocznej edycji Borsa Vini Italiani zorganizowanej przez polski oddział Italian Trade Agency wzięły udział 34 winnice, które zaprezentowały wina z 12 regionów Włoch. Z winiarskiej prezentacji skorzystało ponad 150 osób.

Sebastian Giraldo Makovej z Węgier zwycięzcą Międzynarodowych Mistrzostw Polski Sommelierów 2023

Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Sommelierów 2023 wygrał węgierski sommelier Sebastian Giraldo Makovej z winiarni Sauska. Mistrzem Polski został Tomasz Żak z warszawskiego Kontaktu, który zajął drugie miejsce. Na trzecim znalazł się Bartosz Nowakowski z bydgoskiej restauracji Czosnek i Oliwa.

Włoskie wino na Borsa Vini Italiani już po raz 9.

Coroczne święto włoskiego wina Borsa Vini Italiani odbędzie się 30 maja w hotelu Marriott w Warszawie. W 9. edycji wydarzenia weźmie udział aż 34 producentów z 12 regionów. Zaprezentują gościom łącznie ponad 160 etykiet swych flagowych produktów.

Nie tylko korkociąg. Winiarski niezbędnik w lokalu

Wyposażając lokal, musimy wziąć pod uwagę, czy i w jakiej ilości będziemy w nim serwować wino. Od odpowiedzi na te pytania zależy wybór typu kieliszków i miejsca przechowywania zamkniętych butelek, a także sposób postępowania z nimi po otwarciu.

Adam Pawłowski: Ponowne odkrycie Grecji

Być może pierwsze wino nie powstało w Grecji, ale to dzięki Grekom jego picie zyskało funkcje społeczną i kulturową. Bogata historia, wsparta mitologiczną postacią boga wina Dionizosa, była przyczynkiem do wpisania tego niewielkiego kraju winiarskiego na mapę winnego świata.

Kamil Wojtasiak - Obsługa musi znać ofertę na pamięć!

Coraz więcej miejsc, które nie są restauracjami czy wine barami, wprowadza wino do menu.Jak opracować ofertę winiarską w kawiarniach, śniadaniowniach, bistrach czy piekarniach i jak przygotować się do jej sprzedaży? Rozmawiamy o tym z Kamilem Wojtasiakiem, Mistrzem Polski Sommelierów z 2018 r.

Inne kategorie

Podcasty

Nowe kierunki rozwoju i nowe kategorie roślinnych produktów [PODCAST]

Jak zmienia się rynek roślinnych zamienników produktów odzwierzęcych? Czego możemy się spodziewać na wegańskich talerzach w niedalekiej przyszłości? Rozmawiamy o tym z Katarzyną Sałatą, przedstawicielką kampanii RoślinnieJemy.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej