x

Pokazywane w serwisie treści mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz. U. 2012 poz. 1356).
Oświadczam, że mam ukończone 18 lat i chcę zobaczyć pełną wersję artykułu.
Tak, pokaż artykuł Nie wyrażam zgody

Adam Pawłowski: Ponowne odkrycie Grecji

Kategoria: Wino    16.05.2023

Być może pierwsze wino nie powstało w Grecji, ale to dzięki Grekom jego picie zyskało funkcje społeczną i kulturową. Bogata historia, wsparta mitologiczną postacią boga wina Dionizosa, była przyczynkiem do wpisania tego niewielkiego kraju winiarskiego na mapę winnego świata.

Adam Pawłowski. Fot. materiały prasowe
Adam Pawłowski. Fot. materiały prasowe
Topografia Grecji sprzyja uprawie winorośli, bo prawie 80% powierzchni kraju stanowią tereny górzyste. Góry tworzą stoki idealne na ekspozycję winnic, dają możliwość wysokiej uprawy w chłodniejszych siedliskach i wpływają na strukturę gleby, co z kolei niuansuje stylistykę win.

Większość pasm górskich Grecji stanowi przedłużenie Alp. Główny ląd i wliczone do niego liczne greckie wyspy to niemalże 15 tys. kilometrów linii brzegowej. Dla turystów oznacza to nieskończenie wiele możliwości plażowania, a dla winogrodników opcję na orientowanie winnic z mniejszym lub większym wpływem morskim.

Kto był w Grecji na wakacjach, ten na własnej skórze doświadczył intensywności tamtejszego letniego słońca, które niewiele lżej dogrzewa nawet we wrześniu i w październiku. Ten bardzo długi okres wegetacyjny zawdzięcza się bliskości mórz, które moderują klimat i sprawiają, że winogrona dojrzewają harmonijnie. Okres letni to ogromny deficyt wody. Latem większość rzek wysycha, co ogranicza możliwości nawadniania i wyraźnie redukuje plon.

Struktura właścicielska greckich winnic jest bardzo rozdrobniona i w większości opiera się na małych wytwórcach posiadających kilka hektarów, często bardzo zakorzenionych w tradycji. Taki stan rzeczy nie przyspiesza procesów zmierzających do doganiania reszty winiarskiego świata.Niewątpliwym przełomem w tej kwestii było przystąpienie Grecji w 1981 r. do Unii Europejskiej. Granty unijne pomogły w zakupie nowoczesnego sprzętu i zbliżyły wina greckie do winiarskiej współczesności.

Mimo ciepłego klimatu w Grecji wytwarza się więcej wina białego niż czerwonego. Nie brakuje tutaj prostego, codziennego wina czy słodkiej aromatyzowanej retsiny, ale treść stanowią wysokiej jakości, bardzo unikatowe style wytwarzane z pradawnych greckich szczepów autochtonicznych. Jest ich ponad 300, a za najważniejsze uznaje się białe assirtiko i malagousia, czerwone to agiorgitiko i xinomavro. Za tymi tajemniczymi nazwami kryją się jedyne w swoim rodzaju smaki i niezapomniane winne wrażenia.

Na szczególną uwagę zasługuje assirtiko, którego klasyczna ekspresja pochodzi z wulkanicznej wyspy Santorini. To tam – w bardzo trudnych warunkach silnie wiejącego wiatru, bezlitosnego słońca i deficytu wody – dojrzewa w uplecionych na kształt kosza winoroślach assirtiko dające wino mineralne, rześkie o smakach cytryny, limonki i soli. To świetny partner do owoców morza i ryb, a zarazem cudownie orzeźwiający aperitif.

Głównym zasobem gospodarki greckiej jest rolnictwo, w tym winogrodnictwo. Aż jedną trzecią terytorium kraju zajmują wszelkiego rodzaju uprawy zboża, owoców i warzyw, na czele z oliwkami, pomidorami, kukurydzą, tabaką i winogronami, w tym stołowymi.
Grecja kojarzy nam się z winem, ale w sumie wytwarza go relatywnie niewiele, bo zaledwie 1% światowej produkcji, co daje jej dopiero 17. miejsce na świecie. Wystarczyłoby to na zaspokojenie potrzeb greckiej populacji, bo wynosi ona niewiele ponad 10 mln mieszkańców, ale pamiętajmy, że kraj ten co roku odwiedza ponad 30 mln turystów, którzy mają duży apetyt na wino.

Mam wrażenie, że wina greckie są bardzo poważane przez branżowców i sam należę do ich fanów, ale trudno jest im znaleźć drogę do konsumentów. Z pewnością nie stanowią pierwszego wyboru z karty win ani z półki w sklepie. Być może dzieje się tak z powodów trudnych do wypowiedzenia albo z racji „sparzenia się” na nie najwyższych lotów przemysłowym winie marnej jakości. Barierą są pewnie też niełatwe do zapamiętania greckie nazwy lokalnych szczepów. Nie pomagają również trudne do rozszyfrowania oznaczenia w języku greckim dotyczące stylu, jakości i pochodzenia win. Mimo wszystko warto poświęcić winom greckim odrobinę uwagi i zagłębić się w ich różnorodność, niejako odkrywając je na nowo.

Autor tekstu: Adam Pawłowski
O AUTORZE
Adam Pawłowski
Pierwszy Polski Master Sommelier. Mistrz Polski Sommelierów 2014, laureat nagrody Akademii Gastronomicznej w Polsce Ars Coquinaria 2017 w kategorii Mistrz Mistrzów. Wykładowca i egzaminator the Court of Master Sommeliers, certyfikowany wykładowca The Wine & Spirit Education Trust. Członek Stowarzyszenia Sommelierów Polskich. Współautor książki „Gościnność. Sztuka dobrej obsługi w gastronomii”.

Zobacz także

Borsa Vini Italiani 2023 - sukces włoskiego wina

W tegorocznej edycji Borsa Vini Italiani zorganizowanej przez polski oddział Italian Trade Agency wzięły udział 34 winnice, które zaprezentowały wina z 12 regionów Włoch. Z winiarskiej prezentacji skorzystało ponad 150 osób.

Sebastian Giraldo Makovej z Węgier zwycięzcą Międzynarodowych Mistrzostw Polski Sommelierów 2023

Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Sommelierów 2023 wygrał węgierski sommelier Sebastian Giraldo Makovej z winiarni Sauska. Mistrzem Polski został Tomasz Żak z warszawskiego Kontaktu, który zajął drugie miejsce. Na trzecim znalazł się Bartosz Nowakowski z bydgoskiej restauracji Czosnek i Oliwa.

Włoskie wino na Borsa Vini Italiani już po raz 9.

Coroczne święto włoskiego wina Borsa Vini Italiani odbędzie się 30 maja w hotelu Marriott w Warszawie. W 9. edycji wydarzenia weźmie udział aż 34 producentów z 12 regionów. Zaprezentują gościom łącznie ponad 160 etykiet swych flagowych produktów.

Nie tylko korkociąg. Winiarski niezbędnik w lokalu

Wyposażając lokal, musimy wziąć pod uwagę, czy i w jakiej ilości będziemy w nim serwować wino. Od odpowiedzi na te pytania zależy wybór typu kieliszków i miejsca przechowywania zamkniętych butelek, a także sposób postępowania z nimi po otwarciu.

Jacek Siedlecki: Zwróćmy się ku naturze!

Wiosna niesie ze sobą cieplejsze dni i inspiruje do wyruszenia za miasto. Warto pomyśleć o weekendowym wypadzie do jednej z winnic, których w Polsce pojawia się coraz więcej.

Kamil Wojtasiak - Obsługa musi znać ofertę na pamięć!

Coraz więcej miejsc, które nie są restauracjami czy wine barami, wprowadza wino do menu.Jak opracować ofertę winiarską w kawiarniach, śniadaniowniach, bistrach czy piekarniach i jak przygotować się do jej sprzedaży? Rozmawiamy o tym z Kamilem Wojtasiakiem, Mistrzem Polski Sommelierów z 2018 r.

Inne kategorie

Podcasty

Nowe kierunki rozwoju i nowe kategorie roślinnych produktów [PODCAST]

Jak zmienia się rynek roślinnych zamienników produktów odzwierzęcych? Czego możemy się spodziewać na wegańskich talerzach w niedalekiej przyszłości? Rozmawiamy o tym z Katarzyną Sałatą, przedstawicielką kampanii RoślinnieJemy.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej