x

Pokazywane w serwisie treści mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz. U. 2012 poz. 1356).
Oświadczam, że mam ukończone 18 lat i chcę zobaczyć pełną wersję artykułu.
Tak, pokaż artykuł Nie wyrażam zgody

Nie tylko korkociąg. Winiarski niezbędnik w lokalu

Kategoria: Wino    16.05.2023

Wyposażając lokal, musimy wziąć pod uwagę, czy i w jakiej ilości będziemy w nim serwować wino. Od odpowiedzi na te pytania zależy wybór typu kieliszków i miejsca przechowywania zamkniętych butelek, a także sposób postępowania z nimi po otwarciu.

Kieliszek do czerwonych burgundów i pinot noir. Fot. Shutterstock
Kieliszek do czerwonych burgundów i pinot noir. Fot. Shutterstock
Zatrudnienie do restauracyjnego zespołu sommeliera może być niezwykle pomocne zarówno przy kompletowaniu winiarskiego sprzętu, jak i przy kreacji karty win, szczególnie jeśli zależy nam na tym, by menu dań idealnie pasowało do serwowanych trunków. Nie każdy lokal jednak może pozwolić sobie na zaangażowanie specjalisty tego rodzaju.

Tymczasem jeśli zamierzamy podawać wino, trudno nam będzie obejść się bez choćby podstawowego wyposażenia, które obejmuje nie tylko kieliszki czy stojaki na wino, ale również dekantery, specjalistyczne lodówki oraz mnóstwo drobnych dodatków, z którymi nie każdy restaurator musi być zaznajomiony. Podpowiadamy zatem, w co warto się wyposażyć.

Czym otwierać wino?
Wybór korkociągów do restauracji nie powinien stanowić większego problemu. Od lat w branży gastronomicznej spotykamy właściwie jeden typ tego narzędzia, nazywanego niekiedy żartobliwie „przyjacielem kelnera”.

Trybuszon, bo taką nazwę nosi, to wydatek zaledwie kilkunastu złotych. Poszczególne modele różnią się trwałością i jakością wykonania, ale mechanizm ich działania jest zawsze taki sam. Jeśli zamierzamy otwierać w lokalu także stare wina, w których mogło dojść do uszkodzenia korka, warto wyposażyć się również w korkociąg typu wąsy. Składa się on z uchwytu oraz dwóch prostopadłych płaskich blaszek, które wsuwamy między korek a butelkę, tak by nie uszkodzić korka.

Ile typów kieliszków?
Nieco bardziej skomplikowany od zakupu korkociągu będzie wybór właściwych kieliszków. Tu możemy zdać się albo na szkło o uniwersalnym charakterze, albo na kilka podstawowych wariantów, zależnie od tego, jakiego typu wina będziemy serwować.

Jeżeli karta etykiet jest krótka, nieskomplikowana, a nasi goście wybierają wino sporadycznie jako dodatek do potraw, być może wystarczy nam jeden typ kieliszków o uniwersalnym charakterze. Jeśli jednak prowadzimy lokal, w którym karta win odgrywa ważną rolę, niezbędny może okazać się zakup przynajmniej kilku podstawowych typów szkła – do wina białego, czerwonego, musującego oraz win wzmacnianych.

Jaki rodzaj dekantera?
Dekanter to naczynie, które może przybierać najróżniejsze, często bardzo wymyślne kształty, jego rola jednak jest zawsze podobna. Ma on umożliwić winu kontakt z powietrzem, a także pomóc nam pozbyć się ewentualnego osadu z dna butelki. Proces przelewania wina do takiego naczynia nosi nazwę dekantacji.

W starym, szczególnie czerwonym winie, z wiekiem pojawić się może osad. Nie jest on groźny dla konsumentów, a tym bardziej dla wina, ale pozbycie się go to kwestia estetyki. Ponadto zarówno młode, jak i mocno dojrzałe wina mogą wiele zyskać na kontakcie z powietrzem. Proces nazywany potocznie „oddychaniem” sprawia, że w winie pojawia się nieco więcej aromatów lub znikają z niego zapachy niepożądane.

Jeśli w karcie znajdują się wina nieco bardziej nobliwe, dobrze będzie wyposażyć się w dekanter o odpowiednim kształcie, ułatwiający poziome trzymanie butelki podczas nalewania. Wybierając odpowiedni kształt i rodzaj naczynia do dekantacji, należy pamiętać także o tym, że dekantery wymagają stałego i skrupulatnego czyszczenia, co będzie znacznie łatwiejsze w przypadku naczyń o prostym kształcie.

Inne sprzęty
Poza kieliszkami, dekanterami i korkociągami przyda nam się także odpowiednia liczba kubełków do szampana i coolerów do wina. Oprócz nich potrzebować będziemy odpowiednich lodówek. Urządzenia tego typu zadbają o utrzymanie właściwej temperatury oraz o odpowiednią prezentację butelek.

Wino nie powinno być zbyt długo przechowywane w wysokich temperaturach, nie można także wystawiać go na działanie promieni słonecznych. Jeśli zamierzamy podawać w restauracji dużo win na kieliszki, warto rozważyć zakup dyspensera do wina, który pozwala na przechowywanie otwartych butelek w ochronnej atmosferze i zapobiega szybkiemu psuciu się trunku.

ABC winiarskiego wyposażenia
Kieliszek do czerwonych bordeaux oraz cabernetów
Wina bordoskie oraz cabernety cechuje przeważnie nieco wyższa zawartość alkoholu i tanin. Wysoki, nieco smuklejszy kieliszek sprawia, że unoszący się z kieliszka etanol rozprasza się nieco, tlen zaś po zmieszaniu z winem ma szansę wygładzić jego taniczny charakter.

Kieliszek do czerwonych burgundów i pinot noir
Szeroka czasza o zwężających się brzegach pozwala na lepsze napowietrzenie wina oraz wydobycie delikatnych owocowych aromatów.

Kieliszek do białych bordeaux
Nieco węższa i mniejsza wersja kieliszka do czerwonych win bordoskich, podkreślająca kremowość i złożoność owocowych aromatów wina.

Kieliszek do białych burgundów
Podobnie jak jego siostrzana wersja do win czerwonych ten typ szkła ma charakterystyczny pękaty kształt czaszy, jest jednak nieco niższy po to, by lepiej kumulować delikatne aromaty.

Kieliszek do win musujących typu flet
Od momentu gdy charakterystyczne płaskie szampańskie czarki odeszły do lamusa, ten prosty i smukły typ szkła nie ma właściwie konkurencji. Jest na tyle wąski, by dobrze kumulować zawarte w szampanach, cremantach i hiszpańskiej cavie bąbelki, z drugiej strony – na tyle wysoki, by dać winom nieco wolnej przestrzeni na uwolnienie wszelkich aromatów.

Kieliszek do win musujących typu tulipan
Charakterystyczny, przywodzący na myśl kwiatowy kielich kształt przeznaczony jest przede wszystkim do bardziej aromatycznych win musujących, które potrzebują nieco więcej przestrzeni na rozwinięcie intensywnych aromatów. To szkło na prosecco czy musujące wina różowe.

Kieliszek do dojrzałych win musujących
Kształtem czaszy przypomina szkło do win spokojnych. Szersza czasza sprawia, że rocznikowe szampany czy inne dojrzałe wina mają szansę na rozwinięcie większej gamy aromatów niż w przypadku tradycyjnych kieliszków typu flet czy tulipan.

Kieliszek do win wzmacnianych
Niewielka, smukła czasza osadzona na krótszej nóżce mieści mniejszą porcję mocnego wina o skoncentrowanych aromatach. Ten typ kieliszka będzie nam niezbędny, jeśli w karcie pojawią się wina wzmacniane takie jak sherry, porto czy madera.

Dekanter standardowy
Najczęściej spotykany typ dekantera do wina o długiej smukłej szyi, stopniowo rozszerzającej się w kierunku rozłożystego dna. Taki sposób zaprojektowania tego naczynia sprawia, że wino ma kontakt z powietrzem na stosunkowo dużej powierzchni, co jest szczególnie ważne w przypadku trunków, które spędziły wiele lat w butelkach.

Dekanter do młodych win
Naczynie tego typu przypomina nieco typową karafkę. Jednak odpowiednio sprofilowany kształt dekantera sprawia, że przelane do niego trunki mają szansę otworzyć się nieco po dekantacji, a jednocześnie nie ryzykujemy zbyt dużej oksydacji.

Korkociąg typu wąsy
Jego zadaniem jest otwieranie butelek, w których korek mógł wyschnąć i istnieje ryzyko jego pokruszenia. Dotyczy to w większości starych i mocno dojrzałych win.

Wiszące półki na wino
Szybko rotujące wina możemy pozostawić na regałach w widocznym miejscu restauracji. Podwieszane półki pozwolą na ekspozycję etykiet i jednoczesne przechowywanie butelek w pozycji leżącej.

Chłodziarka na wino wolnostojąca
Wybierając lodówkę na wino, warto wziąć pod uwagę jej rozmiar i wybrać model, który pomieści nieco więcej butelek, niż zamierzamy w danej chwili przechowywać. Umożliwi to swobodne powiększanie naszej oferty. Wnętrze lodówki powinno być przyciemnione, a wentylacja powinna zapewniać prawidłowy obieg powietrza przy jednocześnie cichej pracy urządzenia.

Dyspensery do wina
Zadaniem tego typu urządzeń jest utrzymanie świeżości otwartych butelek wina. Powietrze we wnętrzu zastępowane jest przez argon lub azot, które nie zmieniają smaku trunku, a jednocześnie chronią wino przed dostępem tlenu, a co za tym idzie – utlenianiem.

Zmywarka do szkła
To urządzenie dysponujące niższym ciśnieniem niż tradycyjna zmywarka, dobrze radzi sobie z delikatnym szkłem takim jak kieliszki. W lokalach, w których serwuje się dużo wina (i innych napojów), tego rodzaju zmywarka będzie niezbędna. Warto, by była wyposażona w zmiękczacz wody.

Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

Borsa Vini Italiani 2023 - sukces włoskiego wina

W tegorocznej edycji Borsa Vini Italiani zorganizowanej przez polski oddział Italian Trade Agency wzięły udział 34 winnice, które zaprezentowały wina z 12 regionów Włoch. Z winiarskiej prezentacji skorzystało ponad 150 osób.

Sebastian Giraldo Makovej z Węgier zwycięzcą Międzynarodowych Mistrzostw Polski Sommelierów 2023

Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Sommelierów 2023 wygrał węgierski sommelier Sebastian Giraldo Makovej z winiarni Sauska. Mistrzem Polski został Tomasz Żak z warszawskiego Kontaktu, który zajął drugie miejsce. Na trzecim znalazł się Bartosz Nowakowski z bydgoskiej restauracji Czosnek i Oliwa.

Włoskie wino na Borsa Vini Italiani już po raz 9.

Coroczne święto włoskiego wina Borsa Vini Italiani odbędzie się 30 maja w hotelu Marriott w Warszawie. W 9. edycji wydarzenia weźmie udział aż 34 producentów z 12 regionów. Zaprezentują gościom łącznie ponad 160 etykiet swych flagowych produktów.

Adam Pawłowski: Ponowne odkrycie Grecji

Być może pierwsze wino nie powstało w Grecji, ale to dzięki Grekom jego picie zyskało funkcje społeczną i kulturową. Bogata historia, wsparta mitologiczną postacią boga wina Dionizosa, była przyczynkiem do wpisania tego niewielkiego kraju winiarskiego na mapę winnego świata.

Jacek Siedlecki: Zwróćmy się ku naturze!

Wiosna niesie ze sobą cieplejsze dni i inspiruje do wyruszenia za miasto. Warto pomyśleć o weekendowym wypadzie do jednej z winnic, których w Polsce pojawia się coraz więcej.

Kamil Wojtasiak - Obsługa musi znać ofertę na pamięć!

Coraz więcej miejsc, które nie są restauracjami czy wine barami, wprowadza wino do menu.Jak opracować ofertę winiarską w kawiarniach, śniadaniowniach, bistrach czy piekarniach i jak przygotować się do jej sprzedaży? Rozmawiamy o tym z Kamilem Wojtasiakiem, Mistrzem Polski Sommelierów z 2018 r.

Inne kategorie

Podcasty

Lifestyle czy zwykła konsumpcja: gdzie tu jest miejsce dla żywności [PODCAST]

Czy zakup tego bądź innego napoju czy przekąski jest emanacją stylu życia? I na ile w czasach inflacji jest miejsce na taką manifestację? Dyskutujemy z Szymonem Mordasiewiczem z GfK.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej