x

"Uczta na Wawelu. Książka nie tylko kulinarna" autorstwa Bartka Kieżuna

Kategoria: Lifestyle - książki    16.05.2023

W swej najnowszej książce Bartek Kieżun odkrywa historie, postaci i nieoczywiste miejsca, które wiążą się z Wawelem, królewskimi rodami oraz ich losami.

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe
Pozwala wczuć się w klimat i poczuć smak uczt, jakie na przestrzeni wieków organizowano na królewskich dworach. Dzięki przepisom z tej publikacji spróbujecie obwarzanków Jadwigi Andegaweńskiej czy baraniny duszonej w winie, którą podawano Stanisławowi Augustowi Poniatowskiemu.

Kuchnia monarchów bogata była także w ryby, dlatego warto wypróbować receptury na szczupaka w sosie szafranowym, karpia czy raki. Warte przygotowania są też desery: miodownik, chałka i jagodzianki, oraz przepisy na nalewki.

Receptury są bliskie oryginałom, ale zaadaptowane do współczesnych smaków i potrzeb, a także nieco bardziej precyzyjne. Przede wszystkim pozwalają zrozumieć historyczny kontekst, sposób myślenia o jedzeniu i ucztowaniu. Jeśli chcecie poczuć się jak monarchowie, zgotujcie sobie taką królewską ucztę!

Autor tekstu: Jakub Gutek
O AUTORZE
Jakub Gutek
Kulturoznawca, dziennikarz kulinarny i kucharz amator. Od 2016 r. związany z magazynem „Food Service”. W swojej pracy łączy kulinaria i kulturę, a w szczególności film. Współtworzy inicjatywę Films For Food, która zajmuje się dystrybucją i promocją najciekawszych filmów dokumentalnych o tematyce kulinarno-gastronomicznej oraz organizuje wokół nich wiele wydarzeń specjalnych.

Inne kategorie

Podcasty

Lifestyle czy zwykła konsumpcja: gdzie tu jest miejsce dla żywności [PODCAST]

Czy zakup tego bądź innego napoju czy przekąski jest emanacją stylu życia? I na ile w czasach inflacji jest miejsce na taką manifestację? Dyskutujemy z Szymonem Mordasiewiczem z GfK.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej