x

Energooszczędność - zysk dla Ciebie i środowiska

Kategoria: Twój biznes - oferta    16.05.2023

Oszczędność energii to jedno z największych wyzwań stojących przed gastronomią. Trudno się dziwić, w końcu kuchenne zaplecze należy do najbardziej energochłonnych miejsc pracy. Ale bez obaw: im większe zapotrzebowanie energetyczne, tym większy potencjał oszczędności.

Energooszczędne zmywarki Winterhalter. Zdjęcie: materiały prasowe
Energooszczędne zmywarki Winterhalter. Zdjęcie: materiały prasowe
Ponieważ zmywarka to absolutny must have każdej porządnej gastronomii, warto przyjrzeć się innowacyjnym rozwiązaniom technologicznym, zastosowanym przez markę Winterhalter, lidera na rynku zmywarek gastronomicznych. To dzięki zaawansowanej technice rachunki za energię elektryczną i wodę maleją, a zyski rosną.

Odzyskane ciepło
W tradycyjnych zmywarkach ciepło jest tracone i odprowadzane do otoczenia, co skutkuje stratami energii i wzrostem kosztów eksploatacyjnych. W systemie odzyskiwania ciepła zmywarki Winterhalter, energia ta jest skutecznie odzyskiwana i ponownie wykorzystywana do podgrzewania wody. Nic się nie marnuje. W tym celu, urządzenie posiada wymiennik ciepła, który pozwala na przeniesienie ciepła z wody zużytej do wody świeżej.

W ten sposób, temperatura wody w zmywarce zostaje utrzymana na stałym poziomie, co z kolei pozwala na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej potrzebnej do podgrzania wody. System pozwala również na zredukowanie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery, co ma pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Ponadto, dzięki temu rozwiązaniu, koszty eksploatacyjne zmywarek są mniejsze, a urządzenia są bardziej ekonomiczne i wydajne.

Ciepło, ciepło…
Oprócz standardowego wymiennika ciepła zmywarki można doposażyć również w duży wymiennik odzyskujący energię z wody ściekowej i dodatkowy do powietrza wylotowego. Modele EnergyPlus wykorzystują w ten sposób energię z wody ściekowej oraz z powietrza wylotowego do dwustopniowego ogrzewania zimnej wody dopływowej. Dzięki temu koszty pracy zredukowane zostają o 20% w każdym cyklu mycia. Modele EnergyPlus to rentowna inwestycja, pozwalająca na długofalową oszczędność energii: dodatkowe koszty zakupu systemu EnergyPlus amortyzują się w krótkim czasie.

Spłukane będą tylko naczynia
Kolejna innowacja to system wykorzystujący czujnik, który mierzy poziom zabrudzenia wody. Na tej podstawie, urządzenie dostosowuje zużycie wody oraz ilość detergentów do indywidualnych potrzeb każdego procesu mycia. Pozwala to zaoszczędzić ok. 12% kosztów eksploatacyjnych na jeden proces zmywania.

Wiesz, ile zużywasz!
Kolejnym rozwiązaniem energooszczędnym zastosowanym przez Winterhalter jest funkcja Connected Wash, która pozwala na analizę danych dotyczących pracy i użytkowania urządzenia. Indywidualne wskazówki dotyczące oszczędzania energii i zalecenia dotyczące eksploatacji są przekazywane za pośrednictwem platformy cyfrowej operatorowi i personelowi myjącemu, co pozwala na bardziej oszczędne mycie naczyń.

Wysoka jakość na długie lata
Nie bez znaczenia jest także materiał, z którego wykonane są zmywarki gastronomiczne Winterhalter. Marka stosuje materiały wysokiej jakości, które nie tylko są wytrzymałe i odporne na uszkodzenia, ale także zapewniają oszczędność energii. Zastosowanie nowoczesnych materiałów i technologii pozwala na zredukowanie zużycia energii nawet o 30%.

Już sama decyzja o wyposażeniu zakładu w zmywarkę pozwala oszczędzić czas, wodę oraz energię elektryczną, a także personel, który w czasie działania urządzenia może wykonywać inne zadania. Nowoczesna technika mycia naczyń jest szczególnie energooszczędna, dlatego warto sprawdzić, czy można zastąpić starsze zmywarki. Dzięki zmniejszonym kosztom eksploatacji, koszty zakupu amortyzują się  w krótkim czasie. Eksperci marki Winterhalter chętnie pomogą w przeprowadzeniu indywidualnych kalkulacji, aby ustalić, kiedy inwestycja w nowy model się opłaci.

Gdyby zakup nowoczesnej zmywarki był zbyt obciążający dla budżetu gastronomii, Winterhalter oferuje możliwość długoterminowego najmu zmywarek. Takie rozwiązanie pozwala wyposażyć lokal gastronomiczny w najnowocześniejszy sprzęt zmywający bez konieczności angażowania dużych zasobów finansowych. W przypadku skorzystania z tej usługi wynajmujący dysponuje wysokiej jakości sprzętem bez konieczności jego zakupu. Umowę podpisuje się na określony czas, ze stałą ratą. Po jej zakończeniu można (ale nie trzeba) wykupić sprzęt po preferencyjnej cenie. Więcej informacji o możliwościach urządzeń można znaleźć na stronie: www.winterhalter.pl


Autor tekstu: Artykuł Sponsorowany

Zobacz także

Nowa interpretacja kulinarnych klasyków z urządzeniami Rational

Istnieje wiele bezmięsnych przepisów na większość klasycznych dań mięsnych. Zamiast mięsa używane są alternatywy, takie jak tofu lub soja oraz różnorodne przyprawy czy różne tekstury. W końcu smaku doświadczamy nie tylko na języku, ale również za pomocą wszystkich naszych zmysłów.

Grupa Secret Garden: partnerskie relacje z dostawcą kluczem do stabilnej działalności

Jakie wyzwania stoją przed branżą gastronomiczną? Jaką rolę w prowadzeniu biznesu pełni stabilny dostawcy produktów? Opowiada Łukasz Pelowski, dyrektor generalny Secret Garden.

Trendy na rynku płatności. Co oznaczają dla gastronomii?

7 na 10 Polaków preferuje płatność kartą, również w gastronomii. Jak można skorzystać na aktualnych trendach? Rozmawiamy o tym z Joanną Seklecką, prezes zarządu eService.

Pijalnie Czekolady E.Wedel: rozwijamy ofertę na wynos

- Wiemy, że zmiana jest głównym motorem napędowym biznesu i ciągle się rozwijamy - mówi Daniel Kucharski, prezes zarządu Pijalnie Czekolady E.Wedel. I opowiada m.in. o innowacjach, takich jak sklep internetowy oraz rozwój zamówień na wynos marki, która ma za sobą 129 lat historii.

Mex Polska chce mieć 100 Pijalni Wódki i Piwa

- Chłonność rynku na nasze Pijalnie Wódki i Piwa szacujemy na 100 lokalizacji. Jesteśmy na dobrej drodze do realizacji tego celu - mówi Paweł Kowalewski, prezes zarządu Mex Polska.

PKP Intercity szuka dostawców przewoźnego jedzenia

PKP Intercity opublikowało zapytanie rynkowe dotyczące usługi mobilnej sprzedaży artykułów spożywczych i napojów w wybranych pociągach PKP Intercity, w których nie ma wagonu lub miejsca gastronomicznego. Termin składania ofert upływa 17 kwietnia 2023 r.

Inne kategorie

Podcasty

Kryzys 2.0 i konsument, który przelicza: jak go zachęcić do marki? [PODCAST]

Czego potrzebuje teraz konsument? Czy zmieniać portfolio? Jak się z nim komunikować? Czy to jest moment na wprowadzanie nowości? Opowiada Jacek Sadowski, prezes Demo Effective Launching.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej