x

Laureaci plebiscytu Najlepsza Restauracja 2023 i Złotej Korony Ambasadora Kuchni Polskiej

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    18.05.2023

Ponad 600 lokali z 15 regionów Polski wzięło udział w organizowanym przez Makro Polska plebiscycie Najlepsza Restauracja 2023. Spośród nich wyłoniono 37 zwycięzców. Znamy także laureatów konkursu "Złota Korona Ambasadora Kuchni Polskiej".

Plebiscyt Najlepsza Restauracja 2023 organizowany był w ramach programu Polskie Skarby Kulinarne Makro Polska. Fot. materiały prasowe
Plebiscyt Najlepsza Restauracja 2023 organizowany był w ramach programu Polskie Skarby Kulinarne Makro Polska. Fot. materiały prasowe
Uroczyste wręczenie nagród w obu kategoriach odbyło się 15 maja w Winnicy Srebrna Góra w Krakowie.

Złoci Ambasadorzy
„Złota Korona Ambasadora Kuchni Polskiej” to wyróżnienie dla restauratorów bądź szefów kuchni, którzy promują kuchnię historyczną – odkrywają receptury, interpretują je i wprowadzają do restauracyjnych kart, promują tradycję regionu – poszukują regionalnych produktów, współpracują z lokalnymi dostawcami bądź tworzą unikalny koncept restauracji polskiej.

Laureatami nagrody zostały osoby, które swoją działalnością udowadniają, że historyczna lub regionalna kuchnia polska wciąż stanowi inspirację. Są to:

- Bogdan Gałązka (Stolica Cafe, Warszawa)
- Alina Janeczek (Restauracja Z Zielonym Piecem, Olsztynek)
- Robert Trzópek (Bez Gwiazdek, Warszawa)
- Michał Kuter (A Nóż Widelec, Poznań)
- Rafał Niewiarowski (Dym na Wodzie, Słupsk)
- Tomasz Derdoń (Kawiarnia Moja, Olsztyn)
- Renata Kamienik (Restauracja DaVinci, Chęciny)
- Marcin Przybysz (Epoka, Warszawa).

W kapitule konkursu „Złota Korona Ambasadora Kuchni Polskiej”zasiadali przedstawiciele mediów branżowych z redakcji: "Food Service", "Dla Handlu", "Wiadomości Handlowych", Portalu Spożywczego, Horecatrends, "Restauracji", "Szefa Kuchni", "Przeglądu Gastronomicznego", Horecanet, "Nowości Gastronomicznych" oraz Onet.

– Chciałbym serdecznie podziękować za nagrodę jury oraz firmie MAKRO Polska. Myślę, że obecnie kuchnia polska powinna rozświetlać nie tylko stoły w naszym kraju, ale zaistnieć również w Europie. Mamy do tego wszelkie predyspozycje: wiedzę, umiejętności, utalentowanych szefów oraz szefowe kuchni oraz mądrych menadżerów – mówi Bogdan Gałązka, właściciel restauracji oraz szef kuchni w warszawskiej Stolica Cafe. – Jest to dla mnie szczególne wyróżnienie, ponieważ po trzech latach wróciłem na gastronomiczne salony. Gratuluję wszystkim nominowanym – dodaje.

Gala w winnicy
W uroczystości wręczenia nagród wzięło udział blisko 100 uczestników. Za przygotowanie poczęstunku odpowiadali szefowie kuchni Akademii Inspiracji MAKRO w Krakowie. Goście mogli spróbować między innymi wiosennej zupy kminkowej, ptysiów z serkiem chrzanowym i wołowiną, małdrzyków krakowskich z marmoladą z rabarbaru i pomarańczy oraz tarty czekoladowej z prażonymi migdałami i pudrem z malin. Mieli również możliwość zwiedzić winnicę z certyfikowanym przewodnikiem oraz spróbować produkowanych w niej win.

– To było niezwykłe wydarzenie. Po 2 latach pandemii i związanych z nią restrykcji sanitarnych mogliśmy osobiście spotkać się z restauratorami, którzy przyjechali do Krakowa z różnych rejonów Polski – mówi Magdalena Figurna, menadżer ds. PR i komunikacji wewnętrznej w MAKRO Polska.

Wydarzeniu towarzyszyła premiera najnowszego wydania albumu „Kulinarna podróż po Polsce”. To unikalna publikacja, która łączy opowieść o kuchni regionów, prezentację laureatów plebiscytu „Najlepsza Restauracja 2023” z bogactwem przepisów kuchni polskiej autorstwa szefów kuchni MAKRO Polska. Album jest dostępny w formie drukowanej oraz na stronie www.polskieskarbykulinarne.pl.

Najlepsze Restauracje 2023
W tegorocznej edycji plebiscytu na Najlepszą Restaurację 2023 wzięło udział ponad 600 lokali z 15 regionów Polski. Spośród nich wyłoniono 37 zwycięzców.

Konkurs organizowany jest w ramach programu Polskie Skarby Kulinarne, za pośrednictwem którego Makro Polska chce pokazać konsumentom, jak wyjątkowa i bogata w różnorodne smaki oraz przepisy jest rodzima kuchnia. Jurorami w plebiscycie są goście, którzy glosują na najlepsze lokale. Te, które otrzymały największą liczbę koron, zdobyły tytuł Najlepszej Restauracji 2023 programu Polskie Skarby Kulinarne i zostały zaprezentowane w albumie wydanym przez MAKRO Polska.
Oto nagrodzone restauracje (lista dostępna jest również na www.polskieskarby.pl):

Przedstawiciele restauracji Hektor1970 z Warszawy - laureaci konkursu Najlepsza Restauracja 2023. Fot. materiały prasowe
Przedstawiciele restauracji Hektor1970 z Warszawy - laureaci konkursu Najlepsza Restauracja 2023. Fot. materiały prasowe
Warszawa
Restauracja Hektor1970
Restauracja Studio Buffo
Restauracja Chata Polska

Kraków i okolice
Restauracja Skansen Smaków, Kryspinów
Miła Moja Rodzinny Dom Restauracyjny, Modlnica

Łódź i okolice
Restauracja Powroty, Łowicz
Restauracja Quale
Restauracja Kasztelańska, Uniejów

Trójmiasto i Pomorze
Restauracja Akcent, Frombork
Restauracja Stara Kuchnia w Hotelu Arche Dwór Uphagena, Gdańsk

Wrocław i Dolny Śląsk
Restauracja P jak Pysznie, Kępno
Restauracja Szyszka Chmielu, Lubin
Restauracja Rynek 42, Złotoryja

Poznań i Wielkopolska
Restauracja Czarny Bocian, Nowe Miasto nad Wartą
Restauracja Klimat, Poznań
Restauracja Steak & Grill, Poznań

Warmia i Mazury
Restauracja w Pałacu Mortęgi, Lubawa

Kujawy
Restauracja Starówka, Brodnica
Restauracja Mihałufka, Skępe
Restauracja Piernicova, Toruń

Zakopane i Podhale
Karczma u Walusia, Krynica Zdrój
Karczma Tabakowy Chodnik, Zawoja
Restauracja Food Makerzy, Kluszkowce

Podkarpacie
Restauracja Na Rozdrożu, Dynów
Restauracja Szelców, Lesko
Restauracja w Hotelu Platan, Sielec

Podlasie
Restauracja Zamkowa, Drohiczyn
Restauracja Kuchnia Tatarska U Alika, Suwałki
Restauracja Lepirożek, Siemiatycze

Śląsk, Zagłębie i Jura
Karczma Koszwice, Koszwice
Restauracja Galeria Smaku, Świętochłowice
Restauracja Podzamcze, Rabsztyn

Lubelszczyzna
Restauracja w hotelu Duo, Janów Lubelski
Restauracja Figa z Makiem, Zamość

Pomorze Zachodnie
Restauracja Kurna Chata, Świnoujście
Restauracja Rybna Chata, Świnoujście

Świętokrzyskie
Restauracja Da Vinci, Chęciny

 

Autor tekstu: Artykuł Sponsorowany

Zobacz także

Znamy 12 półfinalistów polskiej edycji konkursu World Class

Do półfinału organizowanego po raz ósmy konkursu World Class Poland zakwalifikowało się 12 zawodników z Warszawy, Gdańska, Krakowa, Katowic i Poznania. Wśród nich są zarówno doświadczeni barmani i uczestnicy rywalizacji z ubiegłych lat, jak i "młode wilki".

Wielkopolski Kucharz Roku 2023 - Konkurs im. Rafała Jelewskiego

Tegoroczna edycja Konkursu im. Rafała Jelewskiego - Wielkopolski Kucharz Roku odbędzie się 6 czerwca w hotelu Poznański w Luboniu. To cykliczne wydarzenie skierowane do przedstawicieli środowiska gastronomicznego z całej Polski.

The World's 50 Best przyznało nagrody Champions of Change za przełomowe inicjatywy w gastronomii

The World's 50 Best Restaurants, organizacja typująca listę najlepszych restauracji na świecie, przyznała nagrody Champions of Change za działania na rzecz pozytywnych społecznych zmian w gastronomii. Otrzymali je Nora Fitzgerald Belahcen z Marrakeszu oraz Othón Nolasco i Damián Diaz z Los Angeles.

Ogólnopolskie warsztaty "Śniadanie na trawie" ze wsparciem Mlekpolu

Warsztaty z serowarstwa, wędliniarstwa, wędzarnictwa, baristyki oraz przygotowywania sushi - adepci gastronomii z całej Polski spotkali się 19 maja w Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Bydgoszczy, aby zdobywać nowe umiejętności. Placówkę wspiera Mlekpol, przekazując produkty mleczarskie.

Wielka Loteria Selgros "26 lat na +". Atrakcyjne nagrody czekają na klientów

Po raz kolejny Selgros zaprasza swoich klientów do udziału w jubileuszowej loterii. Do wygrania jest 26 tysięcy bonów towarowych oraz nagrody główne - 10 x 10 tysięcy złotych w bonach do zrealizowania w halach marketu.

Czy mięso komórkowe trafi do Polski? Debata Food and Design

Czy Polacy są gotowi na mięso komórkowe i kiedy możemy się go spodziewać na półkach sklepowych? Między innymi te pytania twórcy projektu Food and Design zadali ekspertom podczas minionej debaty.

Inne kategorie

Podcasty

Kryzys 2.0 i konsument, który przelicza: jak go zachęcić do marki? [PODCAST]

Czego potrzebuje teraz konsument? Czy zmieniać portfolio? Jak się z nim komunikować? Czy to jest moment na wprowadzanie nowości? Opowiada Jacek Sadowski, prezes Demo Effective Launching.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej