x

Włoskie wino na Borsa Vini Italiani już po raz 9.

Kategoria: Wino    23.05.2023

Coroczne święto włoskiego wina Borsa Vini Italiani odbędzie się 30 maja w hotelu Marriott w Warszawie. W 9. edycji wydarzenia weźmie udział aż 34 producentów z 12 regionów. Zaprezentują gościom łącznie ponad 160 etykiet swych flagowych produktów.

Borsa Vini Italiani odbędzie się 30 maja w hotelu Marriott w Warszawie. W 9. edycji wydarzenia weźmie udział aż 34 producentów z 12 regionów. Fot. Shutterstock.com
Borsa Vini Italiani odbędzie się 30 maja w hotelu Marriott w Warszawie. W 9. edycji wydarzenia weźmie udział aż 34 producentów z 12 regionów. Fot. Shutterstock.com
Degustację masterclass poprowadzą niekwestionowane gwiazdy branży winiarskiej oraz wybitni specjaliści - Eros Teboni oraz Wojciech Bońkowski. Organizatorem spotkania jest polski oddział Italian Trade Agency. Wydarzenie Borsa Vini Italiani ma na celu przybliżenie oferty wyselekcjonowanych włoskich producentów polskim specjalistom związanym z branżą winiarską. Spotkanie trwa jeden dzień i składa się z dwóch części.

Pierwszą o godz. 12 rozpoczyna degustacja komentowana masterclass „Tajemnice Włoch” prowadzona przez Erosa Teboniego , zdobywcę nagrody Sommelier Champion of the World w 2018 roku w konkursie WSA Best Sommelier of the World, oraz Wojciecha Bońkowskiego - pierwszego Polaka z prestiżowym tytułem Master of Wine.
Następnie od 13.00 do 18.30 goście będą mieli okazję do degustacji w formule walk around, rozmów z producentami oraz nawiązania relacji biznesowych.

- Z dumą podkreślamy, że to właśnie Włochy są głównym dostawcą win do Polski, z udziałem w imporcie na poziomie aż 27%. W ostatnich 5 latach import win z Włoch rósł w tempie ponad 12% rocznie, a w 2022 roku po raz pierwszy przekroczył wartość 100 mln euro. Niezmiernie cieszy nas fakt, że polscy konsumenci z każdym rokiem są coraz bardziej świadomi i wymagający. Naszym celem jest zwiększenie poziomu konsumpcji wina w Polsce do poziomu z innych, europejskich krajów poprzez popularyzowanie specjalistycznej wiedzy oraz zwiększania świadomości o włoskich jakościowych winach. Spotkania takie jak Borsa Vini Italiani, dzięki bezpośredniemu dotarciu do przedstawicieli branży, są doskonałą okazją do poznania oczekiwań i potrzeb polskiego rynku - podsumowuje Paolo Lemma, dyrektor polskiego oddziału Italian Trade Agency.

Wstęp na wydarzenie Borsa Vini Italiani 2023 możliwy jest wyłącznie za okazaniem zaproszenia i przewidziany dla osób związanych zawodowo z branżą winiarską. Zapisy przez formularz na tej stronie.

Lista producentów
Swoją obecność w 9. edycji Borsa Vini Italiani 2023 potwierdzili: Anna Spinato Winery (Veneto), Arini Casa Vinicola (Sycylia), Assuli Winery (Sycylia), Azienda Agricola Fontanelle (Toskania), Azienda Agricola Sallemi Giovanni (Sycylia), Beato Bartolomeo Da Breganze (Veneto), Cantina Tani (Sardynia), Cantina Villa Colle (Abruzzo), Cantine Casabella (Emilia-Romagna), Casa Vinicola Romano (Sycylia), Colacino Wines (Kalbria), Fattoria di Rietine (Toskania), Fattoria Il Muro (Toskania), Fattoria San Donato di Fenzi Umberto (Toskania), Firriato (Sycylia), Gratena (Toskania), Il Palazzo (Toskania), Incantalupi (Apulia), Mannucci Droandi (Toskania), Marcazzan-Hoc Opus, Hic Labor (Veneto), Martino Wines (Apulia), Menicucci Vini (Abruzzo, Apulia), Midnight Lab Spirits & Co (Toskania, Friuli Venezia Giulia), Mossi 1558 (Emilia-Romagna), Nardi Viticoltori (Toskania), Rossi Alessandro (Toskania), Savian BioWinemaker (Veneto, Apulia), Sella delle Spine (Kampania), Tenuta Amadio (Veneto), Tenuta San Vito in Fior di Selva (Toskania), Tenute Neirano (Piemont), Tenute Soletta (Sardynia), The Farm Hunters (Toskania),Vallepicciola (Toskania)

Eros Teboni
Studiował uprawę winorośli i enologię na Uniwersytecie w Trydencie. W latach 2010-2017 pracował w renomowanych winiarniach i restauracjach w Austrii, Niemczech i Francji. W 2011 roku został sommelierem w Tiroler-Sommelierverein, stowarzyszeniu sommelierów w Tyrolu (Austria).

Brał udział w ważnych konkursach winiarskich, „trenując” z austriacką narodową drużyną sommelierów, a następnie w 2015 roku osiągnął pierwsze dwa stopnie „Court of Master Sommelier”, do których dołączył dyplom „Certified Sommelier” - międzynarodowy dyplom Sommeliera.

Po powrocie do Włoch wstąpił do FIS (Zrzeszenie Włoskich Sommelierów) i pracował w Południowym Tyrolu. Pracuje jako nauczyciel w instytutach szkoleniowych, co roku organizuje degustacje win na wszystkich poziomach wiedzy, we Włoszech i za granicą.

Wojciech Bońkowski
Pierwszy tekst o winie opublikował w 1999 r. w "City Magazine". Wraz z Markiem Bieńczykiem jest autorem kultowego przewodnika "Wina Europy" (2003, 2005, 2008). W latach 2002–2010 współzałożyciel, autor i zastępca redaktora naczelnego "Magazynu Wino". Jego blog www.winaeuropy.pl był wyróżniony jako jeden z najlepszych polskich blogów przez miesięcznik "Press".

W 2012 r. inauguruje Winicjatywę, a w 2017 r. wraz z Ewą Rybak i Ewą Wieleżyńską – pismo "Ferment". Obecnie publikuje po polsku w "Fermencie" i po angielsku m.in. w "Meininger’s Wine Business International", "Falstaff International", www.timatkin.com.

Członek Bractwa Tokajskiego i prestiżowej Académie Internationale du Vin. Juror czołowych międzynarodowych konkursów winiarskich International Wine Challenge, Decanter World Wine Awards i 50 Great Greek Wines. W 2023 roku został pierwszym Polakiem z prestiżowym tytułem Master of Wine.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Borsa Vini Italiani 2023 - sukces włoskiego wina

W tegorocznej edycji Borsa Vini Italiani zorganizowanej przez polski oddział Italian Trade Agency wzięły udział 34 winnice, które zaprezentowały wina z 12 regionów Włoch. Z winiarskiej prezentacji skorzystało ponad 150 osób.

Sebastian Giraldo Makovej z Węgier zwycięzcą Międzynarodowych Mistrzostw Polski Sommelierów 2023

Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Sommelierów 2023 wygrał węgierski sommelier Sebastian Giraldo Makovej z winiarni Sauska. Mistrzem Polski został Tomasz Żak z warszawskiego Kontaktu, który zajął drugie miejsce. Na trzecim znalazł się Bartosz Nowakowski z bydgoskiej restauracji Czosnek i Oliwa.

Nie tylko korkociąg. Winiarski niezbędnik w lokalu

Wyposażając lokal, musimy wziąć pod uwagę, czy i w jakiej ilości będziemy w nim serwować wino. Od odpowiedzi na te pytania zależy wybór typu kieliszków i miejsca przechowywania zamkniętych butelek, a także sposób postępowania z nimi po otwarciu.

Adam Pawłowski: Ponowne odkrycie Grecji

Być może pierwsze wino nie powstało w Grecji, ale to dzięki Grekom jego picie zyskało funkcje społeczną i kulturową. Bogata historia, wsparta mitologiczną postacią boga wina Dionizosa, była przyczynkiem do wpisania tego niewielkiego kraju winiarskiego na mapę winnego świata.

Jacek Siedlecki: Zwróćmy się ku naturze!

Wiosna niesie ze sobą cieplejsze dni i inspiruje do wyruszenia za miasto. Warto pomyśleć o weekendowym wypadzie do jednej z winnic, których w Polsce pojawia się coraz więcej.

Kamil Wojtasiak - Obsługa musi znać ofertę na pamięć!

Coraz więcej miejsc, które nie są restauracjami czy wine barami, wprowadza wino do menu.Jak opracować ofertę winiarską w kawiarniach, śniadaniowniach, bistrach czy piekarniach i jak przygotować się do jej sprzedaży? Rozmawiamy o tym z Kamilem Wojtasiakiem, Mistrzem Polski Sommelierów z 2018 r.

Inne kategorie

Podcasty

Kryzys 2.0. Restauratorka Alicja Than o optymalizacji kosztów biznesu gastronomicznego [PODCAST]

W jaki sposób optymalizować koszty prowadzenia biznesu gastronomicznego w obliczu rosnącej inflacji oraz jak przetrwać na rynku, nie tracąc klientów i nie rezygnując z jakości - rozmawiamy o tym z Alicją Than, właścicielką lokali Izumi Sushi, Kago, Kiseki, Omakase, Matcha Bistro & Bar w Warszawie.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej