x

Dawid Uszyński odmienia gdańską restaurację Sassy. Nowy szef kuchni stawia na azjatyckie fusion

Kategoria: Ludzie    24.05.2023

Współtwórca warszawskich restauracji Japonki oraz Japonka Dawid Uszyński został szefem kuchni gdańskiej Sassy. Lokal przeszedł niedawno metamorfozę, której efektem jest zmiana koncepcji kulinarnej.

Dawid Uszyński, szef kuchni gdańskiej restauracji Sassy. Fot. materiały prasowe
Dawid Uszyński, szef kuchni gdańskiej restauracji Sassy. Fot. materiały prasowe
Otwarte w 2019 roku Sassy było pierwotnie klubem z muzyką. Następnie miejsce powiększyło się o restaurację. Dziś funkcjonuje w formule „dinner and show”, oprócz jedzenia (dinner) oferując swoim gościom wydarzenia artystyczne, m.in. pokazy burleski i drag queen oraz muzykę na żywo. Jeszcze do niedawna oferta gastronomiczna lokalu składała się z dań kuchni włoskiej. To jednak właśnie się zmieniło.

Metamorfoza w japońskim duchu
Od miesiąca Sassy oferuje swoim gościom dania azjatyckie z naciskiem na kuchnię Japonii. Za menu odpowiada Dawid Uszyński, współtwórca nieistniejącej już warszawskiej restauracji Japonka oraz wciąż działających Japonek. Po zamknięciu tej pierwszej spotkał na swojej drodze właścicieli gdańskiego Sassy i zaangażował się w kulinarną metamorfozę tego miejsca.

– Złapałem bardzo dobry kontakt z właścicielami, zaiskrzyło między nami, a moja życiowa sytuacja sprawiła, że mogłem wyprowadzić się z Warszawy. Więc jakoś tak wyszło, że przeprowadziłem się do Gdańska – opowiada nowy szef kuchni gdańskiej restauracji.
 
Do Sassy Uszyński przeniósł nie tylko swoje doświadczenia związane z kuchnią japońską, czy konkretne dania takie jak np. tatar z łososia, ale także ideę samego menu, które zachęca do dzielenia się jedzeniem i stanowi atrakcję czasu wspólnie spędzonego w gronie znajomych.
 
– Przez dwa lata prowadziłem w Bejrucie bar omakase. Będąc w Libanie, nie sposób nie zauważyć, że wręcz tradycją w restauracjach jest, aby cały stół wypełniony był różnymi smakami, wieloma daniami, przy których można miło spędzać czas, bawić się jedzeniem, dzielić nim – tłumaczy Uszyński.  

Łosoś sashimi z gdańskiej restauracji Sassy. Fot. materiały prasowe Sassy
Łosoś sashimi z gdańskiej restauracji Sassy. Fot. materiały prasowe Sassy
Sushi z balansem
Karta Sassy zbudowana jest wokół japońskiej kuchni, a więc znajdziemy tu zarówno klasyczne pierożki gyoza z wieprzowiną, jak i na przykład papryczki padron obtoczone w pudrze z kombu shitake i katsuobushi, czy bezę Pavlova z kremem na bazie białej pasty miso. Istotną część menu, jak na miejsce z kuchnią japońską przystało, jest także sushi. Podobnie, jak w przypadku pozostałych dań, również i w nim nacisk kładziony jest na balans smaku.

– Staram się odczarować to danie, pokazując, że to nie musi być słodki ryż topiony w sosie sojowym. Wykorzystujemy około 60 g cukru na kilo ryżu.  Dla porównania, w popularnych sushi barach stosuje się zalewę na bazie cukru i octu w proporcji 1:1. Zawartość cukru dochodzi nawet do 250 g na kilogram. Klienci, którzy byli u nas kilka razy, próbując ponownie takiego słodkiego sushi, czują dyskomfort spowodowany brakiem balansu – wyjaśnia szef kuchni Sassy.

Danie z restauracji Sassy - stir fry z makaronem udon oraz grzybami. Fot. materiały prasowe Sassy
Danie z restauracji Sassy - stir fry z makaronem udon oraz grzybami. Fot. materiały prasowe Sassy
Gyoza z wieprzowiną i beza z miso

Osoby nie przepadające za sushi ucieszy zapewne wybór dań głównych, na który składają się zarówno dorada z grzybami shimeji, czy łosoś w sosie teriyaki, jak i duszony boczek czy grillowana łata wołowa w sosie z czerwonego miso. Nie zabrakło także miejsca na azjatyckie żółte curry i stir fry z makaronem udon oraz grzybami.

Kwintesencją azjatyckiego menu Sassy są europejskie desery serwowane jednak z azjatyckimi składnikami, np. tiramisu na bazie herbaty matcha, czy panna cotta z kremem z yuzu.
– W tej chwili istnieje na świecie trend używania w deserach włoskich czy francuskich produktów japońskich, takich jak yuzu, matcha. Słoność miso przełamuje np. słodycz bezy, ale jednak nadal jest to beza – mówi Dawid Uszyński.

Zapytany o ulubioną potrawę w menu, szef kuchni Sassy wymienia długą listę na czele z pierożkami gyoza, łososiem teriyaki i udonem z grzybami.
– Trudno wybrać, naprawdę. Jest dużo pozycji, które mógłbym wymienić, bo każdą z nich lubię i mógłbym jeść – śmieje się Uszyński.

Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

Damian Surowiec: Jakość zawsze się obroni

W Kraju Basków zachwycił go ogromny szacunek do produktu. Postanowił przenieść takie podejście wraz z hiszpańskimi smakami na polski grunt. Z Damianem Surowcem, szefem kuchni i właścicielem krakowskiej restauracji Euskadi, rozmawiamy m. in. o mięsie dla smakoszy i baskijskich inspiracjach w kuchni.

Magdalena Chruściel dołączyła do zarządu Enata Bread

Do zarządu Enata Bread, właściciela marek Gorąco Polecam. Smaki z Piekarni i Bakery, dołączyła Magdalena Chruściel, ekspert ds. komercjalizacji nieruchomości handlowych. - To wzmocnienie, które odegra kluczową rolę w realizacji planu ekspansji naszych sieci - mówi Bartłomiej Rychcik, prezes firmy.

Ricard Camarena: ostatecznym celem jest balans

Ricard Camarena prowadzi w Walencji restaurację, która może się pochwalić dwiema gwiazdkami Michelin oraz tzw. zieloną gwiazdką - za rozwiązania ekologiczne. Nam opowiada m.in. o tym, jak pozyskuje produkty, dlaczego w jego menu jest niewiele mięsa i co dla niego oznacza "zrównoważenie" w biznesie.

Australijczyk Joshua Treacy nowym szefem warszawskiego Nobu

Joshua Treacy - pochodzący z Australii szef kuchni z 15-letnim doświadczeniem - obejmuje pozycję szefa kuchni restauracji Nobu w Warszawie. Tymczasem już na początku czerwca stołeczny hotel Nobu odwiedzi jeden z założycieli tej słynnej lifestylowej marki Nobu Matsuhisa.

Patryk Burnicki szefem kuchni w Karma House Gościeńczyce

Patryk Burnicki, były szef kuchni restauracji U Fukiera rozpoczął pracę w mazowieckim kompleksie Karma House Gościeńczyce. Lokal ma serwować dania kuchni polskiej z azjatyckim twistem, a menu bazować będzie na produktach pochodzących głównie z własnych upraw i hodowli.

Federico J. González nowym CEO w Louvre Hotels Group. Zastąpi Pierre’a Frédérica Roulota

Federico J. González został nowym CEO Louvre Hotels Group. Firma dziękuje dotychczasowemu CEO Pierre’owi-Frédéricowi Roulotowi.

Inne kategorie

Podcasty

Nowe kierunki rozwoju i nowe kategorie roślinnych produktów [PODCAST]

Jak zmienia się rynek roślinnych zamienników produktów odzwierzęcych? Czego możemy się spodziewać na wegańskich talerzach w niedalekiej przyszłości? Rozmawiamy o tym z Katarzyną Sałatą, przedstawicielką kampanii RoślinnieJemy.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej