x

Hummus Amamamusi zamyka się po 11 latach. Lokal i marka są na sprzedaż

Kategoria: Miejsca    26.05.2023

Restauracja Hummus Amamamusi uznawana za jedną z najlepszych w Krakowie zamyka podwoje z końcem maja. Właściciele szukają chętnych do przejęcia biznesu. Przegrali z konsekwencjami pandemii i inflacją.

Od 1 czerwca Hummus Amamamusi przestanie działać pod kierownictwem Katarzyny Pilitowskiej i Bartłomieja Sudera. Fot. Facebook.com
Od 1 czerwca Hummus Amamamusi przestanie działać pod kierownictwem Katarzyny Pilitowskiej i Bartłomieja Sudera. Fot. Facebook.com
Od 1 czerwca Hummus Amamamusi przestanie działać pod kierownictwem Katarzyny Pilitowskiej i Bartłomieja Sudera. Właściciele zostali zmuszeni do zwrotu 250 tysięcy złotych dotacji z tarczy antykryzysowej, która pokryła koszty utrzymania w czasie pandemii dwóch lokali - Hummus Amamamusi i Rannego Ptaszka.

Aby otrzymać subwencję należało wykazać, że dochód lokalu w ciągu trzech miesięcy spadł średnio o 30%. Niestety, okazało się, że właściciele Hummusu przekroczyli próg o 4%. Oznacza to, że muszą zwrócić przyznane środki.

Nie pomogła pomoc
- Nie jesteśmy w stanie spłacić tak olbrzymiego długu. Zorganizowaliśmy zbiórkę i dzięki pomocy naszych wspaniałych gości udało nam się oddać ponad połowę, ale wciąż pozostało nam do spłaty ok. 120 tysięcy złotych. Nie pomógł też lawinowy wzrost kosztów tak małego biznesu jak nasz. To większe rachunki za prąd czy gaz, ale też wysokie koszty utrzymania pracowników, którzy u nas zawsze pracowali na umowę o pracę - mówi Katarzyna Pilitowska.

Pilitowska i Suder próbowali ratować Hummus Amamamusi wszelkimi możliwymi sposobami. Zorganizowali zbiórkę, ale także skrócili godziny otwarcia czy zmniejszyli ilość opcji w menu. Drugi lokal, Ranny Ptaszek, prowadzony przez Katarzynę Pilitowską i jej córkę Zofię działa normalnie.

Miejsce z miejską legendą
Pierwsze hummusy w lokalu zaserwowano w 2002 roku. Katarzyna i Bartłomiej wcześniej sprzedawali hummus znajomym. Dzięki poczcie pantoflowej klientów stale przybywało.

- To już miejska legenda - śmieje się Pilitowska. - Sprzedawaliśmy hummus przez domofon, w naszym prywatnym mieszkaniu. Przez pierwsze dwa lata działalności Hummus Amamamusi sami staliśmy za barem, nie mieliśmy żadnych pracowników. Myślę, że to też przyczyniło się do sukcesu tego miejsca. Chcieliśmy rozmawiać z gośćmi, skracać dystans między osobami, które robią jedzenie a tymi, którzy je spożywają. Pod wieloma względami byliśmy prekursorami - dodaje.

Koniec to nowy początek
Aktualnie właściciele szukają osób zainteresowanych kupnem Hummus Amamamusi. Na sprzedaż jest nie tylko lokal, ale i know how oraz sama marka.

- Miejsce jest świetne. Udało nam się stworzyć społeczność wokół Hummus Amamamusi, między innymi przez to, że zawsze angażowaliśmy się w inicjatywy miejskie i społeczne. Nigdy nie oszczędzaliśmy też na składnikach, korzystaliśmy z najlepszej cieciorki czy oliwy. Zainwestowaliśmy w najlepszy sprzęt, który odpowiadał za bardzo kremową konsystencję hummusu. Decyzja o zamknięciu jest bardzo bolesna, ale dla kogoś nasz koniec może być nowym początkiem - podkreśla Katarzyna Pilitowska.

Autor tekstu: Dominika Zagrodzka

Zobacz także

Baken z drugim lokalem - w Browarach Warszawskich

Baken to aktualnie jedna z najpopularniejszych śniadaniowni w Warszawie. Właściciele znaleźli jednak remedium na niekończące się kolejki - wkrótce otworzą drugi lokal w kompleksie gastronomicznym Browary Warszawskie.

Lokale z certyfikatem Restaurant from Spain

Czy styl biesiadowania rodem z Hiszpanii można wiernie przenieść na polski grunt? Oczywiście! Dowodzą tego cztery krajowe restauracje, które zdobyły certyfikat jakości Restaurants from Spain przyznawany wyłącznie lokalom serwujacym autentyczną hiszpańską kuchnię.

Sho Ramen - Michał Kostrzewa otwiera kolejny lokal w Kielcach

Michał Kostrzewa, właściciel restauracji Sushiya w Kielcach, otwiera kolejny lokal. Sho Ramen ma przyjąć gości jeszcze w lipcu.

Pierwsza strefa restauracyjna pod szyldem Garden Gourmet otwarta

Pierwszą w Polsce strefę restauracyjną pod szyldem Garden Gourmet otwarto w Dzień Dziecka w Energylandii. W roślinnym menu goście znajdą potrawy skomponowane z wykorzystaniem produktów Garden Gourmet, marki z portfolio Nestlé.

Concordia Taste jedną z najlepszych restauracji w Europie według "The Guardian"

Concordia Taste z Poznania trafiła na listę najlepszych europejskich restauracji pisma "The Guardian". To jedyny lokal w Polsce, które znalazł się zestawieniu opiniotwórczego brytyjskiego dziennika. W rankingu uwzględniono tylko 35 restauracji.

Sady Bistro w Krakowie - kuchnia inspirowana sadem. Za koncept odpowiada Tadeusz Müller

Nowe miejsce na kulinarnej mapie Krakowa. Przy Grzegórzeckiej działa już Sady Bistro. Menu, które stworzył Tadeusz Müller, ma przenosić gości do lanckorońskich sadów.

Inne kategorie

Podcasty

Kryzys 2.0 i konsument, który przelicza: jak go zachęcić do marki? [PODCAST]

Czego potrzebuje teraz konsument? Czy zmieniać portfolio? Jak się z nim komunikować? Czy to jest moment na wprowadzanie nowości? Opowiada Jacek Sadowski, prezes Demo Effective Launching.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej