Świętokrzyskie

Da Vinci w Podzamczu - najlepsza restauracja w Świętokrzyskiem według Makro

Restauracja Da Vinci w Podzamczu zostałam uznana w plebiscycie Makro za najlepszą w Świętokrzyskiem. Tym samym znalazła się w gronie 37 najlepszych lokali gastronomicznych w Polsce wyłonionych w ramach programu Makro - Polskie Skarby Kulinarne. Na czym polega fenomen Da Vinci?
Podziel się
Restauracja Da Vinci w Podzamczu zostałam uznana w plebiscycie Makro za najlepszą w Świętokrzyskiem. Fot. materiały prasowe Da Vinci
Restauracja Da Vinci w Podzamczu zostałam uznana w plebiscycie Makro za najlepszą w Świętokrzyskiem. Fot. materiały prasowe Da Vinci
Restauracja i hotel Da Vinci znajdują się w niezwykle urokliwym miejscu. Kuszą gości zarówno bogatą historią, jak i smacznym jedzeniem. Kuchnia Da Vinci łączy kilka tradycji - z jednej strony odwołuje się do dań staropolskich, z drugiej jest mocno nowoczesna.

Renata Kamienik, właścicielka hotelu i restauracji podkreśla, że inspiracje czerpie z postępowej działalności patrona obiektu, czyli Leonarda da Vinci, ale także upodobań Jana III Sobieskiego (któremu poświęcona jest wystawa stała w Podzamczu, zorganizowana na pamiątkę wizyty władcy w drodze powrotnej spod Wiednia) do nowinek, w tym kulinarnych.

Szefem kuchni restauracji Da Vinci jest Sebastian Strójwąs. Fot. Mariusz Łężniak
Szefem kuchni restauracji Da Vinci jest Sebastian Strójwąs. Fot. Mariusz Łężniak
Deser Sobieskiego i inne frykasy

Szefem kuchni Da Vinci jest Sebastian Strójwąs. Jego kuchnia jest nowoczesna, ale bazuje na klasycznych recepturach. Wśród niekwestionowanych klasyków restauracji znajdziemy tatar wołowy, jagnięcinę z miętą czy arkas - deser Jana III Sobieskiego. W karcie znajdują się także dania z ryb czy wegetariańskie - m.in. pstrąg z pobliskiej Białej Nidy czy stek z kapusty.

Wszystkie potrawy przygotowywane są z produktów od lokalnych dostawców. Kucharze korzystają m.in. z technik kuchni molekularnej. Restauracja oferuje też bogatą kartę win - aż 70 etykiet dostępnych jest na kieliszki.

Restauracja Da Vinci zdobyła tytuł najlepszej restauracji w Polsce, a jej właścicielka Renata Kamienik otrzymała Złotą Koronę, czyli tytuł ambasadora Kuchni Polskiej. Fot. materiały prasowe Makro
Restauracja Da Vinci zdobyła tytuł najlepszej restauracji w Polsce, a jej właścicielka Renata Kamienik otrzymała Złotą Koronę, czyli tytuł ambasadora Kuchni Polskiej. Fot. materiały prasowe Makro
Ambasadorka kuchni polskiej

Polskie Skarby Kulinarne uhonorowały nie tylko restaurację, ale też restauratorkę - Renata Kamienik otrzymała Złotą Koronę, czyli tytuł ambasadora Kuchni Polskiej.
- Cieszy nas to, że nasze zaangażowanie w kultywowanie tradycji zostało dostrzeżone - mówi Renata Kamienik.

W Da Vinci faktycznie sporo się dzieje.
- Organizujemy kolacje degustacyjne, wystawy, koncerty, festiwale czy konkursy kulinarne, a od niedawna zapraszamy także na sztukę teatralną specjalnie dla nas napisaną przez Andrzeja Pieczyńskiego „Morderstwo w palazzo Da Vinci” z muzyką Wojciecha Lisowicza wkomponowaną w ucztę kulinarną - opowiada Renata Kamienik. - W czerwcu 2023 r. odbył się u nas Festiwal Kuchni Dworskiej i Myśliwskiej z eliminacjami dla kucharzy do Kulinarnego Pucharu Polski. Tworzymy nie tylko wyjątkowe miejsce, ale edukujemy i tworzymy historię - dodaje.

Barokowy ogród obok centrum nauki
Restauracja i Hotel Da Vinci powstały po rewitalizacji zespołu pałacowo-parkowego w 2014 roku. Dzięki inwestycji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego odrestaurowano Dwór Starostów Chęcińskich i zabytkowy spichlerz. Odtworzono też - na podstawie odnalezionych rycin - barokowy ogród znajdujący się między historyczną bramą wjazdową im. Jana III Sobieskiego a Dworem.

Dwór otoczony jest pozostałościami fosy wypełnionej wodą - aktualnie są to zarybione stawy. Pomysłodawcom odbudowy kompleksu przyświecała idea stworzenia miejsca edukacyjnego, które łączyć będzie przeszłość z teraźniejszością, dlatego w kompleksie wybudowane zostało nowoczesne Centrum Nauki Leonardo Da Vinci. Obok, między Centrum Nauki a barokowym ogrodem, zagospodarowany został teren na park z ogrodem doświadczeń.

- Nazwa Da Vinci uwierała mnie przez lata. Nie mogłam jej zaakceptować. Restauracja w pięknie odrestaurowanym dworku starostów chęcińskich nosi nazwę od nazwiska włoskiego artysty – nie pasowało mi to wcale. Dziś wiem, że nie ma przypadków. Leonardo Da Vinci był wszechstronny, postępowy i nowoczesny, taki jak miejsce, które udało mi się stworzyć - podkreśla właścicielka.

 

stats