Miejsca

Źródło - polska kuchnia z ambicjami na warszawskiej Pradze

Restauracja Źródło należy do Adriana Górniaka, znanego warszawskiego menedżera i sommeliera. Pracował m.in. w Rozbrat 20, Kieliszkach na Próżnej czy Bez Gwiazdek, niektóre z tych restauracji tworząc od podstaw.
Podziel się
W końcu podjął decyzję o uruchomieniu własnego lokalu, do czego zainspirowały go... narodziny córki. Restauracja to jego pomysł od A do Z – wymyślił i wyremontował wnętrze z dbałością o każdy detal, łącznie z elementami wystroju i oryginalną zastawą. Do projektu i objęcia roli szefa kuchni zaprosił Grzegorza Dawidziuka. Ten z kolei szlify zdobywał pod okiem Dariusza Barańskiego, m.in. w Messalce, Concept 13 i hotelu Warszawa. Restaurację Źródło tworzą na razie tylko Adrian i Grzegorz – szef kuchni gotuje samodzielnie, a gości obsługują obaj, serwując im dania i napoje. Pomysł na miejsce to kuchnia polska z ambicjami – takiej na Pradze, gdzie znajduje się Źródło, próżno szukać. Menu jest króciutkie i proste, propozycje nawiązują do regionalnych dań, wyróżniając się niebanalnymi połączeniami produktów i smaków. Miłą niespodzianką są niewygórowane ceny. Wszystko to sprawia, że Źródło może być lokalem codziennym, który nie odstrasza gości pretensjonalną atmosferą czy przekombinowanymi daniami.
Polędwiczka wieprzowa z sufletem szpinakowym, pieczarkami i szparagami. Foto: Alan Dominik
Polędwiczka wieprzowa z sufletem szpinakowym, pieczarkami i szparagami. Foto: Alan Dominik
Menu to jednak coś więcej niż kuchnia polska w wydaniu śledzia, tatara i schabowego. Aktualnie w karcie znajdziemy np. kluski z bryndzy gotowane na parze z sosem na zakwasie żurkowym, z dodatkiem kwaśnego jabłka i octu jabłkowego. Zachwyca też bezmięsny kartacz z karmelizowaną kiszoną kapustą, sosem pomidorowym i miodem pitnym, natomiast od kurek podanych na chałce dostaniemy ślinotoku. W menu figurują też własnej produkcji pikle, kiszonki oraz wędliny: krakowska, schab i słonina. Pieczywo pochodzi z zaprzyjaźnionej praskiej manufaktury chleba Pajda. Jak na sommeliera przystało, Adrian Górniak postawił na wyjątkową selekcję win, choć ponownie brawa należą się za nierujnujące portfela ceny. W ofercie jest jak na razie ponad 40 etykiet, z czego ok 10 na kieliszki – te pozycje rotują w zależności od dostępnych dań. Trunki pochodzą głównie z Europy Środkowej i Wschodniej, choć pojawia się Nowa Zelandia czy RPA. Większość win jest biodynamiczna albo z certyfikatem bio. Znajdziemy tu modne obecnie pét-naty jak również wina pomarańczowe. 
Źródło nie wysycha nigdy – jak głosi hasło restauracji, a gości przyjmuje od wtorku do soboty, w tygodniu od 16:00, w weekendy od 13:00. 

Adres: ul. Targowa 81, Warszawa 
Właściciel: Adrian Górniak 
Liczba miejsc: 24
Typ: Casual
Szef kuchni: Grzegorz Dawidziuk
Ceny: przystawki 9-26 zł, dania główne 26-47 zł, deser 27 zł

Recenzja ukazała się w „Food Service" 7-8/2020 nr 197.

stats